V prvním čtvrtletí se ekonomika Hong Kongu propadla oproti loňskému roku ve stejném období o 4 %. Analytici přitom očekávali pokles HDP okolo 1,3 %. Důvodem zhoršující se ekonomické situace jsou především přísná opatření proti šíření covidu. Na vině je také narušení obchodu s Čínou kvůli tamním uzávěrám. Informoval o tom server Al Jazeera a Financial Times.
Přísná opatření proti šíření koronaviru se v prvním čtvrtletí podepsala na hongkongské ekonomice. Ta se totiž oproti stejnému období v loňskému roce propadla o 4 procenta. Analytici však původně počítali pouze s propadem okolo 1,3 procent. Kromě striktních proti pandemických pravidel je pak na vině zhoršené ekonomické situace také narušení trhu s Čínou.
Země totiž v posledních měsících bojuje s vlnou omikronu, kvůli které musí omezovat tamní ekonomiku. Pod přísnou uzávěrou je například od minulého měsíce město Šanghaj pokládané za hlavní obchodní centrum. Současný propad ekonomiky Hong Kongu je pak nejhorší od třetího čtvrtletí roku 2020. Informoval o tom server Al Jazeera.
Obchodní tržby v Hong Kongu klesly v únoru o více než 14 procent. Tamní export se zase v březnu propadl o 8,9 procenta. Město totiž bojovalo s pátou vlnou pandemie koronaviru, při které se nakazilo okolo milionu lidí. Administrativa proto zavedla přísná omezení, zakázala tak například vstup do restaurací po šesté hodině večerní. Zavřené byly také tělocvičny nebo kadeřnictví.
Kvůli zhoršující se ekonomické situaci Hong Kong rozvolní opatření proti koronaviru
Šéfka města Carrie Lam však v reakci na zhoršující se ekonomickou situaci oznámila v úterý uvolnění některých proti pandemických opatření. „Obávali jsem se nárůstu potvrzených případů nákazy koronavirem. Naštěstí se tak nestalo a vidíme, že se epidemie stabilizuje,“ okomentovala své rozhodnutí.
Od čtvrtka tak bude moct u stolu v podnicích sedět osm lidí. Za dva týdny se zase otevírací doba podniků prodlouží do půlnoci. Za propad ekonomiky pak může dle serveru Financial Times především tvrdý postoj Číny směrem ke světové pandemii. Země totiž prosazuje takzvanou politiku nulové tolerance. Většina ostatních států však zvolila politiku „života s koronavirem“, při které nezavádí tak přísná opatření.
Na rozdíl od Hong Kongu pak státy jako Singapur, Jižní Korea nebo Taiwan za poslední čtvrtletí zaregistrovaly nárůst HDP o více než 3 procenta. Špatná ekonomická situace v Hong Kongu bude ale nejspíše pokračovat, pokud pevninská Čína nezmění svůj postoj vůči světové pandemii. Podle Business Times totiž stát čelí také měnové nestabilitě a zvyšujícím se úrokovým sazbám.