Ve třetím čtvrtletí se britská ekonomika zmenšila o 0,3 procenta. Původně přitom ekonomové předpokládali, že se propadla o 0,2 procenta. Analytikové proto pozměnili i hodnocení první poloviny letošního roku. Očekávají také, že se ekonomika v posledním čtvrtletí dostane do recese, ve které zůstane i v novém roce. Britové se proto před Vánoci obávají rostoucích cen. Informoval o tom server BBC a Telegraph.
Inflace se ve Velké Británii dostala na nejvyšší úroveň za posledních 40 let. Nahoru ji tlačí především čím dál více rostoucí ceny energie a potravin. Tamní ekonomika se proto v posledních měsících letošního roku nejspíše dostane do recese. V ní by pak podle Úřadu pro rozpočtovou zodpovědnost měla zůstat „déle než jeden rok“. Informoval o tom server BBC. Směřování k recesi pak potvrdila také nejnovější poupravená data. Britský Národní statistický úřad totiž opravil své předchozí odhady o stavu ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí.
Analytici tak nyní informují o tom, že se tehdy ekonomika propadla o 0,3 procenta. Původně přitom předpokládali její kontrakci o 0,1 procenta méně. Přepočítali proto také data z prvního pololetí letošního roku. Rovněž ta vycházejí nyní hůře, než předtím. Například místo 0,7 procenta vzrostla ekonomika v prvním čtvrtletí o 0,6 procenta. V roce 2023 by se pak podle statistiků měla britská ekonomika propadnout o 1,4 procenta. Teprve poté by měla opět postupně začít narůstat.
GDP fell 0.3% in Quarter 3 (July to Sept 2022), revised down from a 0.2% fall, with:
— Office for National Statistics (ONS) (@ONS) December 22, 2022
▪️ services at 0.1% (revised up from 0.0%)
▪️ manufacturing at -2.8% (revised down from -2.3%)
▪️ construction at -0.2% (revised down from 0.6%)
➡️ https://t.co/ALn0Sl72UV
Statistici odhadují, že poupravené výsledky odrážejí propad především v oblasti průmyslu a produkce. „Snížení mohlo být rovněž způsobeno změnami v chování podnikatelů a spotřebitelů reagujících na vyšší ceny energií,“ předpokládá podle serveru Telegraph tým analytiků z Národního statistického úřadu. V současnosti je proto podle nich britská ekonomika o 0,8 procenta „menší“ oproti stavu, ve kterém se nacházela před světovou pandemií v roce 2020.
Britové si kupují čím dál méně potravin. Roste také úroveň nezaměstnanosti
Kvůli blížící se recesi pak Britové méně utrácejí, podniky zase snižují své investice. K recesi totiž v ekonomice dochází, když se začne propadat po dobu dvou po sobě jdoucích čtvrtletí. Společnosti pak méně vydělávají a snižují zaměstnancům platy.
Kvůli tomu následně vzroste nezaměstnanost a lidé odvádějí méně daní. Tím pádem má zase vláda méně peněz do veřejného rozpočtu. Analytikové proto předpokládají, že v roce 2024 vzroste nezaměstnanost v Británii na 4,9 procenta. V současnosti přitom dosahuje 3,7 procenta.
Britský Národní statistický úřad rovněž informoval o tom, že Britové nakupují čím dál méně potravin. Kvůli zvyšujícím se životním nákladům si nemohou dovolit stejný standard jako dříve. Ceny základních potravin, jako jsou těstoviny, chleba nebo cereálie, totiž za poslední měsíc rekordně vzrostly. Oproti stejnému období v minulém roce se zvedly o 16,6 procenta. V listopadu pak zmíněné potraviny podražily o 1,9 procenta. Informoval o tom server The Guardian.