Spojené státy ve skutečnosti uplatňují na Čínu ještě vyšší cla, než po středečním navýšení uváděla většina světových médií. Celkově podle televize CNBC činí 145 procent. To v podstatě podle expertky znamená konec obchodu mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Evropská unie (EU) mezitím využije odložení recipročních tarifů k rozhovorům s Washingtonem a přípravám koordinovaného zvládání jejich dopadů, pokud dojde na nejhorší. Informoval o tom server Yahoo Finance.
„Trumpův poslední exekutivní příkaz zvýšil cla vůči Pekingu z 84 na 125 procent. Ale to vše se připočítává k dřívějšímu 20procentnímu clu, které Trump už předtím uvalil na Čínu kvůli fentanylu,“ komentuje eskalující obchodní válku mezi USA a Čínou CNBC.
Trump trade advisor says stock market plunge 'No big deal' https://t.co/7G41ltDncH
— CNBC (@CNBC) April 10, 2025
Někteří ekonomové upozornili, že už 125procentní zatížení čínského dovozu znamená, že obchod mezi dvěma největšími světovými ekonomikami prakticky nemá smysl. Také ekonomka Erica York předpověděla jeho zánik v případě, že clo ve výši 145 procent na čínské zboží dovážené do USA zůstane v platnosti.
„Záleží na tom, jak úzce nebo široce se tarif uplatňuje. Ale obecně, pokud se dostane na trojciferné číslo, přeruší se většina obchodu,“ zdůraznila York. Trumpova cla uvalená na Čínu, ale i ta ostatní, označila za něco, „co jsme nezažili posledních 40 let“.
EU se obává, že levné zboží z Číny odkloněné od USA zaplaví jako vlna tsunami Evropu a ohrozí konkurenceschopnost domácích firem.
Blok se dohodl s Pekingem na vzájemném postupu, který bude spočívat v regulaci zboží proudícího do Evropy. Pokud se ale situace vymkne kontrole, Evropská komise (EK) bude muset ve snaze ochránit evropský průmysl uvalit cla na čínský dovoz. Čínské firmy tak nebudou mít kam vyvážet.
Trump nevyloučil další odklad
Americký prezident Donald Trump dal najevo ochotu jednat s Pekingem. Odvetné kroky Číny označil za chybné, podniknuté v panice.
Jeho administrativa nyní jedná s ostatními zeměmi o obchodních dohodách. Pokud se nepodaří dosáhnout uspokojivých výsledků s konkrétními státy, vrátí se cla z 10 procent na úroveň 20 procent. „To by se stalo,“ popsal novinářům Šéf Bílého domu. „Musí to být výhodné pro obě strany,“ dodal.
Na otázku, zda už tedy odklad cel neprodlouží, ale odpověděl: „Uvidíme, co se stane.“ Nevyloučil tedy možnost dalšího odkladu. Trump odložil většinu recipročních cel o 90 dní, během rozhovorů s ostatními zeměmi nechal v platnosti sníženou sazbu 10 procent.
Ministři financí EU budou v pátek jednat o tom, jak tuto pauzu využít k uzavření obchodní dohody s Washingtonem a jak koordinovat úsilí pro zvládání dopadů cel, pokud dojde na nejhorší.
Trump chce narovnat obchodní rovnováhu s EU tím, že by nakupovala více americké ropy a plynu. Snížení průmyslových cel na nulu prezident odmítl, i to je ale stále na stole.