Čeští ekonomové volají po zásadní změně systému zdanění nemovitostí. Chtějí více zatížit pozemky, naopak ulevit lidem s nízkými příjmy. Zároveň by takový krok mohl snížit daňovou zátěž zaměstnanců, která patří k nejvyšším v Evropě.
Podle iDNES.cz přináší daň z nemovitostí jen zlomek toho, co by mohla. Zatímco v EU tvoří v průměru 2,5 % daňových příjmů, v Česku jde jen o 0,7 %. Výzkumníci z PAQ Research navrhují daň navázat více na hodnotu pozemků. V plánu je čtyřnásobné zdanění pozemků oproti budovám. Nejvíce by se to dotklo vlastníků v atraktivních lokalitách.
Změna by podle ekonomů mohla zvýšit příjmy státu až o 16 miliard korun ročně. To by otevřelo prostor pro snížení daně z práce. „Víc se pak vyplácí zastavování proluk a stavba vyšších domů,“ uvedl pro iDNES.cz analytik Jakub Komárek.
Hospodářské noviny upozorňují, že reforma má i sociální rozměr. Autoři počítají se dvěma slevami. První tisícikorunová by se týkala všech vlastníků bydlení, druhá ve výši 1 500 korun by pomohla seniorům a dalším zranitelným skupinám. Například důchodce s bytem za 3,5 milionu by tak neplatil nic.
Změny by výrazně pocítili hlavně majitelé skladů a kanceláří v drahých lokalitách. Autoři studie tvrdí, že dnešní systém nereflektuje skutečnou hodnotu nemovitostí. V důsledku toho tak například metrová sazba v Havířově může být až třikrát vyšší než u vesnic kolem Prahy, i když ceny jsou tam opačné.
Cílem reformy je podle obou zdrojů efektivnější a spravedlivější systém. Ten by mohl jednak rozhýbat výstavbu, ale také narovnat rozdíly mezi chudšími a bohatšími oblastmi. Ekonomové navrhují, aby se výše daně více odvíjela od tržní hodnoty a reálného využití pozemků.