Ekvádorský prezident Guillermo Lasso v noci na dnešek oznámil snížení cen pohonných hmot. Splnil tak jeden z deseti požadavků demonstrantů, kteří už dva týdny protestují v Quitu proti vládě. Pořadatelé protestů, které si vyžádaly pět obětí a na čtyři stovky zraněných demonstrantů i policistů, označili opatření za nedostatečné. Už v sobotu Lasso zrušil výjimečný stav, který před týdnem kvůli nepokojům vyhlásil v šesti provinciích. To si kladl vůdce protestů jako podmínku pro jednání. Prezident ale také zdůraznil, že násilnosti z protestů budou potrestány, informovala agentura EFE.
Snížení cen benzinu a nafty oznámené ekvádorským prezidentem je podle EFE nižší, než demonstranti požadovali. Prezident rovněž nezmínil jeden z druhů benzinu, u něhož cena není zmrazená a který je dražší než ostatní.
„Toto opatření není dostatečné,“ uvedla Konfederace domorodých národů Ekvádoru (Conaie), hlavní pořadatel protestů. Podle ní vláda nebere v potaz chudobu, kterou zažívají miliony obyvatel země. Vládní oznámení podle Conaie ukazuje, že demonstrace přináší své ovoce, a chce proto v protestu pokračovat. Od začátku demonstrací zformulovala konfederace deset požadavků a polovinu z nich se podle ní už podařilo naplnit. Conaie také vyzvala k vyšetření úmrtí v souvislosti s protesty.
Už před týdnem Lasso oznámil několik opatření, jimiž se neúspěšně snažil protesty zmírnit. Mimo jiné slíbil zvýšení příspěvku nejchudším rodinám či odpis dluhů až do 3000 dolarů (asi 70.000 Kč) pro rolníky u státní banky. Stále ale zůstává několik požadavků, na nich organizátoři protestů trvají, například zmrazení cen zboží základní potřeby, garance práv domorodých obyvatel či nerozšiřování těžby v Amazonii.
Sociální nepokoje v Ekvádoru využila opozice vedená exprezidentem Rafaelem Correou k iniciování mimořádného jednání parlamentu o odvolání prezidenta. Jednání začalo v sobotu, pokračovalo v neděli, ale zatím o odvolání nerozhodlo. Correova koalice Unie pro naději (UNES) má v zákonodárném sboru nejvíce křesel, nikoli však většinu. Correa žije už pět let v Belgii, v Ekvádoru byl odsouzen za korupci, což on označuje za politicky vykonstruovaný proces.
Protesty vyhlásila od 13. června jako „národní stávku“ Conaie, která v minulosti přispěla k odstoupení tří prezidentů (v letech 1997, 2000 a 2005). Demonstrace se konají na řadě míst země, kde je provází blokády silnic, a v metropoli, kam před týdnem dorazilo na 10.000 lidí. Radikální skupiny minulý týden zaútočily kameny a petardami na generální prokuraturu, neúspěšně se pokusily vtrhnout do parlamentu a o víkendu několik lidí vniklo na území egyptské ambasády. Policie je zadržela.
Protesty podle agentury AP téměř zastavily hospodářskou činnost v hlavním městě, které zažívá problémy se zásobováním pohonnými hmotami i potravinami. Podle ministerstva zdravotnictví protesty způsobují problémy s dodávkami do nemocnice v Cuence, sedmdesátitisícovém městě na jihu země. Tam podle úřadů v nemocnici začíná docházet kyslík. Conaie vyzvala své příznivce, aby umožnili dodávky zdravotnického materiálu a léků.