menu

11.6 C
Czech
Sobota 26. dubna 2025

Papež František zemřel ve věku 88 let

Hlava katolické církve, papež František, dnes ráno zemřel. Byl prvním papežem z Latinské Ameriky a v čele Vatikánu stál od roku 2013. Za sebou nechal jedenáct let plných reforem, výzev i zdravotních problémů.

Představitelé USA, Ukrajiny a Evropy budou ve středu v Londýně jednat o příměří

Američtí, ukrajinští a evropští představitelé budou ve středu v Londýně jednat o plánech na příměří, uvedl na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. O konání schůzky již dnes dříve informovala agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje, jež si nepřály být jmenovány.

Elektronové mikroskopy se uplatňují při studiu půdního znečištění

Brno 31. května 2022 (PROTEXT) – Kontaminace půdy tzv. těžkými kovy způsobená lidskou činností je dlouhodobý problém, který se jen obtížně řeší. Kovy a další potenciálně rizikové prvky v půdě zůstávají mnoho let a jejich nadlimitní množství je hrozbou pro všechny živé organismy včetně člověka. Vědci proto studují způsoby, jak nežádoucí rizikové prvky v půdě nejen přesně identifikovat, ale zároveň minimalizovat jejich nebezpečí. A elektronové mikroskopy jsou u toho.

Prvním krokem je určit zdroj nebezpečných prvků v půdě

Olovo, arzen, kadmium nebo chrom. To jsou jen příklady nejčastěji sledovaných rizikových prvků v pedosféře. Některé z nich jsou toxické již v malém množství, a proto hovoříme o kontaminaci již při překročení limitu v řádech jednotek až desítek miligramů na 1 kg půdní hmoty. Na druhou stranu část kovů a dalších rizikových prvků se v přírodě vyskytuje i přirozeně a například měď nebo zinek jsou dokonce v malém množství žádoucí a nezbytné pro život půdních mikroorganismů. Vědci musí proto nejen množství rizikových prvků v půdě přesně změřit, ale také určit, zda je jejich původcem antropogenní činnost.

Limity jsou překračovány mnohonásobně

Problém nastává, když obsah rizikových prvků překročí bezpečné limity. Jedním z největších znečišťovatelů je těžba a zpracování nerostných surovin. Zdrojem znečištění jsou odpady z těžby, stará odkaliště, důlní vody, dále haldy odpadní strusky nebo metalurgický popílek z hutí. Velmi silně znečištěnou půdu najdeme ve všech vyspělých průmyslových státech včetně České republiky, Německa, Francie, Španělska nebo Norska. Ať už spadem spalin z komínů, nebo únikem důlních vod či důlních a metalurgických odpadů do povrchové vody, rizikové prvky se do půdy dostávají v perimetru mnoha kilometrů od původního zdroje.

Míru nebezpečí rizikových prvků ovlivňují i jejich sloučeniny

Prvním krokem při výzkumu je určení původce znečištění a zmapování způsobů, jakými ke kontaminaci dochází. Protože se jedná o komplexní proces, využívají výzkumníci celou řadu vzájemně se doplňujících nástrojů a technik. Chemická analýza půdy poskytuje informace o prvkovém složení, ale neodráží potenciální mobilitu částic v prostředí. Díky elektronové mikroskopii jsou potom výzkumníci schopni určit, zda se kontaminující prvek vyskytuje ve snadno rozpustných, nebo naopak nerozpustných formách, což má vliv na riziko dalšího šíření kontaminace, ať už do okolní půdy, rostlin, nebo například podzemních vod.

Při studiu půdního znečištění pomáhají českým vědcům i elektronové mikroskopy

Martina Vítková z Katedry geoenvironmentálních věd České zemědělské univerzity v Praze vysvětluje, jak se dají najít mikrometrové částice v půdních vzorcích: „Nejdříve odebereme vzorek půdy přímo v terénu. Ten vysušíme a pomocí prosívání přes síta získáme částice přesně definovaných frakcí. Rizikové kovy se obvykle koncentrují v nejjemnější frakci. Často je však nutné použít další separační metody. Jednou z nich je separace v tzv. těžké kapalině (kapalina s velmi vysokou hustotou), díky které dokážeme oddělit relativně těžší kovové částice od relativně lehčích půdních částic pomocí centrifugace. Tím získáme tzv. těžkou minerální frakci, kterou dále analyzujeme. Právě zde přichází na řadu elektronová mikroskopie. Umístíme vzorek do mikroskopu, kde během snímání v režimu chemického kontrastu dojde ke zvýraznění těžkých prvků – tedy nejčastěji právě hledaných rizikových kovů.“ Na snímcích z elektronového mikroskopu se těžší částice jeví jako světlejší oproti podkladu, který je tmavý. Vědci proto pracují nejčastěji v režimu zpětně odražených elektronů (s využitím BSE detektoru), který je pro zobrazení chemického kontrastu nejvhodnější. Jejich elektronové mikroskopy jsou vybaveny také EDS detektory, které poskytují přesné informace o prvkovém složení zobrazené částice.

Vědci hledají řešení, jak rizikové prvky z půdy extrahovat, nebo alespoň znemožnit jejich šíření

Identifikací rizikových prvků ale výzkum nekončí. Elektronová mikroskopie se uplatňuje nejenom při detekci těžkých kovů v půdě, ale také při aplikaci řešení její dekontaminace. Protože kovy se v půdě nerozkládají, spočívalo tradiční řešení ve vytěžení a odvozu kontaminované zeminy, což je ale velmi nákladné a v případě rozsáhlejších oblastí znečištění dokonce nemožné. Současné řešení spočívá v použití aktivních sorbentů, které se zapravují do půdy přímo v místě kontaminace a které dokáží kovy v půdě zachytit a znemožnit tak jejich migraci podložím. Často totiž samotná přítomnost prvků v půdě nevadí, ale problém nastává, pokud by se dostaly do podzemních vod, rostlin nebo vodních toků.

Pomoci mohou speciální sorbenty

Hlavní princip použití sorbentů vychází z předpokladu, že reaktivita antropogenních částic závisí na charakteristikách pevné fáze. Je třeba pochopit, v jakých sloučeninách se rizikové prvky v půdě vyskytují a jak tyto sloučeniny reagují se svým okolím i sorbentem. Kombinací různých výzkumných technik v čele s elektronovou mikroskopií je možné podrobně pochopit tyto procesy a provést velmi přesnou analýzu půdních chemických reakcí. Jednou z hlavních předností elektronové mikroskopie je možnost detailně vizualizovat použitý sorbent a tím ověřit jeho funkčnost a účinnost záchytu znečišťujících kovů. Díky zkoumání kontaminovaných sorbentů dokáží vědci přesně interpretovat mechanismy, pomocí kterých lze rizikové prvky v půdě zachytávat. Jako sorpční materiály se uplatňují oxidy železa, oxidy manganu, zeolity nebo zuhelnatělá organická hmota. Aby sorbent efektivně fungoval, je ho do půdy potřeba dodat poměrně velké množství. Proto se obecně hledají přírodní materiály nebo nevyužité odpadní produkty, které by se daly přepracovat na funkční sorbent a zároveň byly cenově dostupné.

Znečištění půdy je kumulativní problém, se kterým si příroda sama neporadí

Sanace půdního znečištění je pro lidstvo stále větší výzvou, protože množství těžkých kovů, polokovů a dalších rizikových prvků v půdě vlivem člověka stále stoupá. Odhaduje se například, že obsah kadmia v půdách v České republice stoupl za posledních 150 let o 30–55 %. Kontaminace s sebou přináší důsledky, jejichž plný rozsah si často ještě nedokážeme uvědomit. Jisté však je, že těžké kovy v půdě představují dlouhodobý problém z hlediska své neustálé kumulace. Výzkum, jehož jsou elektronové mikroskopy součástí, by mohl pomoci nejen přesněji zmapovat jejich přítomnost, ale také přispět k jejich efektivnímu záchytu. I když se nám nepodaří těžké kovy z půdy extrahovat, dokážeme alespoň zabránit jejich dalšímu šíření životním prostředím.

Tento text vyšel ve spolupráci s doc. Mgr. Martinou Vítkovou, PhD, z České zemědělské univerzity v Praze, která se výzkumem půdního znečištění dlouhodobě zabývá.

O TESCANu

TESCAN svým zákazníkům umožňuje výzkum a analýzu v nanorozlišení. Jeho řešení se uplatňují v geovědách, materiálových vědách, polovodičovém průmyslu a ve vědách o živé přírodě. Společnost má třicetiletou historii vývoje inovativních elektronových mikroskopů, mikrotomografů a souvisejících softwarových řešení pro uživatele z oblastí výzkumu a průmyslu. Svým úsilím si TESCAN získal vedoucí postavení v mikro- a nanotechnologiích.

Společnost TESCAN ORSAY HOLDING byla založena v roce 2013 jako výsledek dlouhodobé expanze a zakládání dceřiných společností po celém světě, včetně francouzské společnosti ORSAY PHYSICS, světového lídra v oblasti technologie iontových a elektronových paprsků. TESCAN ORSAY HOLDING udržuje své sídlo, výrobu, výzkum a vývoj v Brně. Každý mikroskop TESCAN je odborně vyráběn v Brně a dodáván zákazníkům po celém světě.

Další informace naleznete na adrese: www.tescan.cz

Kontakt:

www.tescan.com

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zelenskyj a Trump se krátce setkali ve Vatikánu, poprvé od hádky v Bílém domě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dnes ve Vatikánu krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na okraj pohřbu papeže Františka. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, Bílý dům podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář podle agentury AFP hovoří o první konstruktivní výměně názorů.

Íránským přístavním městem Bandar-Abbás otřásla silná exploze

Íránským přístavním městem Bandar-Abbás dnes otřásla silná exploze, která si podle polooficiální íránské tiskové agentury Fars vyžádala nejméně 47 zraněných. Příčina výbuchu, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, zatím není známa.

Dobeš zažil vítěznou premiéru v play off NHL, Palát asistoval u výhry Devils

Český brankář Jakub Dobeš si ve 23 letech odbyl první start v play off NHL a hned pomohl Montrealu k důležité výhře. Canadiens porazili Washington 6:3 a snížili stav série na 1:2. Ondřej Palát se zase asistencí podílel na triumfu New Jersey, které v prodloužení přetlačilo Carolinu 3:2.

Zemřela Virginia Giuffre, klíčová postava v kauze Jeffreyho Epsteina

Virginia Giuffre, bojovnice proti sexuálnímu násilí a jedna z nejvýraznějších obětí kauzy Jeffreyho Epsteina, odešla ve věku 41 let. Zemřela na své farmě poblíž Perthu v západní Austrálii. Policie její smrt vyšetřuje jako sebevraždu.

Vatikán se loučí s papežem Františkem

Vatikánské náměstí dnes zaplnily tisíce věřících i státníků, aby se naposledy rozloučili s papežem Františkem. Ten zemřel na Velikonoční pondělí ve věku 88 let, jen několik hodin poté, co pronesl své velikonoční požehnání Urbi et Orbi.

Putin jedná s Trumpovým vyslancem Witkoffem, potvrdil Kreml

Ruský prezident Vladimir Putin jedná s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem v Kremlu, oznámil dnes Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle tiskových agentur. Záběry z úvodua schůzky, které se podle agentury TASS účastní také Putinův poradce Jurij Ušakov a vyjednávač Kirill Dmitrijev, odvysílala ruská televize.

Ukrajinské úřady informují o mrtvých a raněných po ruských útocích

Tři lidé, včetně jednoho dítěte, zahynuli při náletu ruských dronů v noci na dnešek na Pavlohrad v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti, uvedli ukrajinští záchranáři, podle kterých byl při opakovaném ruském útoku zraněn i jeden jejich kolega. V sousední Doněcké oblasti ruská bomba, svržená dnes ráno na ves Jarova u Lymanu, zabila 61letého muže a jeho 78letého otce, napsala na telegramu ukrajinská prokuratura. Další tři mrtvé a čtyři raněné si podle náčelníka tohoto východoukrajinského regionu Vadyma Filaškina vyžádalo ruské ostřelování během uplynulých 24 hodin.
Reklama

DOPORUČUJEME

Nový IT startup WeCan – revoluce na českém trhu práce

Praha 25. dubna 2025 (PROTEXT) - WeCan je nová česká platforma, která přináší svěží vítr do světa služeb a práce. Ať už potřebujete řemeslníka,...

TUMI VYDÁVÁ LIMITOVANOU ZLATOU KOLEKCI K SVÉMU 50. VÝROČÍ

New York (USA) 25. dubna 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Značka představuje limitovanou produkci 250 ikonických kousků "19 stupňů" v provedení Bullion Gold na oslavu svého...

Nový elektrický Mercedes CLA se ukazuje v Praze

Ještě do konce nadcházejícího víkendu bude vždy v dopoledních hodinách přístupný veřejnosti speciální pavilon automobilky Mercedes-Benz, který stojí v areálu...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zelenskyj a Trump se krátce setkali ve Vatikánu, poprvé od hádky v Bílém domě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dnes ve Vatikánu krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na okraj pohřbu papeže Františka. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, Bílý dům podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář podle agentury AFP hovoří o první konstruktivní výměně názorů.

Íránským přístavním městem Bandar-Abbás otřásla silná exploze

Íránským přístavním městem Bandar-Abbás dnes otřásla silná exploze, která si podle polooficiální íránské tiskové agentury Fars vyžádala nejméně 47 zraněných. Příčina výbuchu, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, zatím není známa.

Dobeš zažil vítěznou premiéru v play off NHL, Palát asistoval u výhry Devils

Český brankář Jakub Dobeš si ve 23 letech odbyl první start v play off NHL a hned pomohl Montrealu k důležité výhře. Canadiens porazili Washington 6:3 a snížili stav série na 1:2. Ondřej Palát se zase asistencí podílel na triumfu New Jersey, které v prodloužení přetlačilo Carolinu 3:2.

Zemřela Virginia Giuffre, klíčová postava v kauze Jeffreyho Epsteina

Virginia Giuffre, bojovnice proti sexuálnímu násilí a jedna z nejvýraznějších obětí kauzy Jeffreyho Epsteina, odešla ve věku 41 let. Zemřela na své farmě poblíž Perthu v západní Austrálii. Policie její smrt vyšetřuje jako sebevraždu.

Vatikán se loučí s papežem Františkem

Vatikánské náměstí dnes zaplnily tisíce věřících i státníků, aby se naposledy rozloučili s papežem Františkem. Ten zemřel na Velikonoční pondělí ve věku 88 let, jen několik hodin poté, co pronesl své velikonoční požehnání Urbi et Orbi.

Putin jedná s Trumpovým vyslancem Witkoffem, potvrdil Kreml

Ruský prezident Vladimir Putin jedná s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem v Kremlu, oznámil dnes Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle tiskových agentur. Záběry z úvodua schůzky, které se podle agentury TASS účastní také Putinův poradce Jurij Ušakov a vyjednávač Kirill Dmitrijev, odvysílala ruská televize.

Ukrajinské úřady informují o mrtvých a raněných po ruských útocích

Tři lidé, včetně jednoho dítěte, zahynuli při náletu ruských dronů v noci na dnešek na Pavlohrad v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti, uvedli ukrajinští záchranáři, podle kterých byl při opakovaném ruském útoku zraněn i jeden jejich kolega. V sousední Doněcké oblasti ruská bomba, svržená dnes ráno na ves Jarova u Lymanu, zabila 61letého muže a jeho 78letého otce, napsala na telegramu ukrajinská prokuratura. Další tři mrtvé a čtyři raněné si podle náčelníka tohoto východoukrajinského regionu Vadyma Filaškina vyžádalo ruské ostřelování během uplynulých 24 hodin.

Luigi Mangione míří před soud. Žalobci žádají za vraždu generálního ředitele UnitedHealthCare trest smrti

Americká federální prokuratura se rozhodla žádat trest smrti pro Luigiho Mangioneho, muže obviněného z vraždy Briana Thompsona, generálního ředitele zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare.

Kyjevský starosta Kličko: Územní ústupky Rusku? Možná dočasné řešení

Starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko připustil, že mír s Ruskem by mohl za určitých okolností vyžadovat ukrajinské územní ústupky. Podle něj by sice takové řešení nebylo spravedlivé, mohlo by nicméně představovat cestu k „dočasnému míru“. Vyjádřil se tak v době pokračujících ruských útoků na Ukrajinu a rostoucího mezinárodního tlaku na dosažení příměří, včetně výzev ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás