Elon Musk čelí dalšímu vyšetřování ze strany americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Důvodem je jeho údajné porušení zákonů při nákupu akcií Twitteru v roce 2022. SEC nabídla miliardáři možnost mimosoudního vyrovnání, avšak kauza nabrala nový rozměr kvůli podezření z politických motivací.
Komise pro cenné papíry a burzy obvinila Elona Muska z toho, že pozdě oznámil svůj podíl v Twitteru, který překročil hranici 5 %. Podle pravidel měl tuto skutečnost zveřejnit do 10 dnů, což se nestalo. Vyšetřovatelé prověřují, zda tím Musk nezískal finanční výhodu – podle odhadů mohl ušetřit přes 140 milionů dolarů. Musk na obvinění reagoval veřejně na své platformě X, kde sdílel dopis svého právníka adresovaný předsedovi SEC Garymu Genslerovi. „Oh Gary, jak jsi mi to mohl udělat?“ komentoval ironicky situaci Musk. Jak uvádí Reuters, SEC poskytla Muskovi čas na odpověď do pondělí.
Elon Musk has until Monday to respond to SEC Twitter settlement, source says
— ETtech (@ETtech) December 14, 2024
The #SEC has been investigating if @elonmusk broke securities laws in 2022 when buying #Twitter stock.https://t.co/cJUVNYPXk9
Hrozba civilního obvinění
SEC původně dala Muskovi pouze 48 hodin na přijetí nabídky urovnání sporu. Jeho právník Alex Spiro označil tento postup za neobvyklý a politicky motivovaný. V dopise napsal, že „tyto taktiky a nesmyslné schéma nás nezastraší“. Pokud Musk nabídku nepřijme, SEC může zahájit tzv. „Wellsův proces“, tedy oficiální krok k civilní žalobě. Podle serveru Fortune však Spiro naznačil, že tlak na rychlé urovnání mohl přijít z politických důvodů, možná i z Bílého domu.
Vyšetřování může být ovlivněno politickým napětím. Musk podporuje nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, zatímco Gensler je jmenován demokratickým prezidentem Joem Bidenem. „Chceme vědět, kdo tyto kroky nařídil – zda jste to byl vy, nebo Bílý dům,“ píše Spiro v dopise adresovaném Genslerovi. Zmíněná politická rovina přidává kauze na složitosti, zvláště když vezmeme v úvahu, že Gensler v lednu odstoupí ze své funkce.
Neuralink pod drobnohledem
SEC navíc obnovila vyšetřování Muskova startupu Neuralink. Podle Reuters může být důvodem tvrzení, že firma zaváděla investory ohledně bezpečnosti svých produktů. Neuralink vyvíjí čipy, které lze implantovat do mozku, což vzbuzuje nejen technologické, ale i etické otázky. Detaily nového šetření však zůstávají nejasné.
Napětí mezi Muskem a SEC není nic nového. Již v roce 2018 zaplatil pokutu 20 milionů dolarů za tvrzení o „zajištěném financování“ k privatizaci Tesly, které nebylo podloženo. Jak připomíná Fortune, tehdy také souhlasil s tím, že jeho tweety budou kontrolovány právníkem, což se však později snažil zrušit. Právník Spiro označil tento více než šestiletý konflikt za „obtěžování“ a dodal: „Vyhrazujeme si všechna práva.“
Elon Musk se i nadále staví proti regulacím a kontrolám, což z něj činí jednu z nejkontroverznějších osobností podnikatelského světa. Výsledky současných sporů mohou mít dalekosáhlé důsledky nejen pro něj, ale i pro jeho společnosti a politické vztahy.