Dohoda o odkoupení sociální sítě Twitter zůstává nadále nejistá. Podnikatel Elon Musk by od ní totiž mohl brzy odejít. Nejbohatší muž světa poslal v úterý společnosti oficiální dopis, ve kterém ji osočuje z maření jeho pokusů o získání více informací ohledně chodu sociální sítě. Obviňuje ji totiž z nesprávných odhadů aktivních spamových účtů na Twitteru. Informoval o tom server BBC a CNN Business.
Podnikatel a nejbohatší muž světa Elon Musk hrozí odchodem o dohodě o odkoupení Twitteru za 44 miliard dolarů. Podle něj se totiž společnost snaží „mařit“ jeho snahy o získání bližších informací ohledně chodu sociální sítě. Znát chce především mechanismy stojící za měřením aktivních spamových účtů. Obviňuje totiž společnost Twitter, že je jejich číslo doopravdy mnohem vyšší než uváděných 5 nebo méně procent.
Podle něj by podíl účtů nereálných uživatelů mohl dosahovat až okolo 20 procent. Musk proto v pondělí napsal společnosti dopis, ve kterém požaduje dotyčné informace, aby mohl zahájit vlastní analýzu účtů. Do té doby prohlásil dohodu za „pozastavenou“. Vedení Twitteru v reakci prohlásilo, že i nadále plánuje dohodu o odkoupení dodržet podle původních podmínek. V pondělí o tom informoval server BBC.
„Jako potencionální budoucí majitel má Elon Musk jednoznačně nárok na vyžádaná data, aby se mohl připravit na začlenění Twitteru pod své vlastnictví a usnadnit tak financování transakce,“ okomentoval situaci v dopise Muskův právník Mike Ringler. Nabídku Muska za 44 miliard dolarů přijalo představenstvo Twitteru v dubnu. Pokud by od dohody jedna ze stran odstoupila, musela by zaplatit pokutu ve výši miliardy dolarů.
Twitter se obává „co by mohl Musk najít“, míní podnikatelův právník
Podle analytiků a médií se Musk kvůli svým snahám o obviňování Twitteru ze sdílení nepravdivých informací snaží od dohody odejít. Rovněž by se dle nich mohl pokoušet o vyjednání výhodnější ceny. Jeho nabídka totiž nacenila akcie společnosti na 54,20 dolarů za kus. V současnosti se však obchodují za necelých 39 dolarů.
V dopise proto podle serveru CNN Business Muskův právník uvedl, že Twitter by mohl „zadržovat vyžádaná data, kvůli obavám z toho, co by mohla vlastní analýza Elona Muska odkrýt,“. Šéf Twitteru Parag Agrawal pak vysvětlit, že „velkou výzvou při měření je, že za spoustou účtů tvářících se na povrchu jako falešných, jsou doopravdy reální lidé“. Na druhou stranu zase některé nejvíce nebezpečné spamové účty „vypadají naprosto legitimně“.