Evropská léková agentura (EMA) ve čtvrtek na Twitteru informovala, že doporučila podmínečnou registraci vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson. Jednodávková očkovací látka ze Spojených států se stala čtvrtou, které už udělila souhlas i Evropská komise. Evropská unie objednala 200 milionů dávek s možností stejné množství přikoupit, přičemž první dodávky lze podle agentury Reuters očekávat v dubnu.
Vakcína od americké firmy Johnson & Johnson, která nese název Janssen, se po americko-německé vakcíně od společností Pfizer/BioNTech, britsko-švédské očkovací látce od AstraZenecy a americkém produktu od Moderny stala další cennou zbraní v arzenálu Evropské unie pro boj s pandemií covidu-19.
EMA ve svém prohlášení uvedla, že údaje o vakcíně Janssen jsou „robustní a splňují kritéria účinnosti, bezpečnosti a kvality“.
„S tímto posledním kladným stanoviskem budou mít orgány v celé Evropské unii další možnost bojovat proti pandemii a chránit životy a zdraví svých občanů,“ uvedla výkonná ředitelka Evropské lékové agentury Emer Cooke. „Toto je první vakcína, kterou lze podat v jedné dávce,“ dodala.
Podle výsledků klinické studie, které se zúčastnilo více než 44 000 osob ze Spojených států, Jihoafrické republiky a zemí Latinské Ameriky, je vakcína Janssen při prevenci covidu-19 u lidí od 18 let účinná.
Proti symptomatickému průběhu covidu-19 je účinnost vakcíny od Johnson & Johnson 67 procent, před závažným průběhem onemocnění pak ochrání v 85 procentech případů.
Vakcína je založena na podobném principu jak ta od AstraZenecy. Podle Akademie věd ČR funguje na základě doručení genetické informace prostřednictvím geneticky modifikovaných neškodných virů ze skupiny adenovirů do buněk očkovaného člověka, v nichž posléze dochází k tvorbě cílového proteinu.
Z toho dále vyplývá, že na rozdíl od vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nemusí být vakcína Janssen skladována při extrémně nízkých teplotách, což usnadňuje distribuci i uchovávání.
Vakcína Janssen má díky svým vlastnostem velký potenciál
Očkovací látka Janssen byla schválena pro nouzové použití ve Spojených státech ještě v únoru. První zemí, která vakcíně dala zelenou, byl Bahrajn.
Společnost se sídlem v New Jersey požádala o schválení také Světovou zdravotnickou organizaci. Možnost podání v jedné dávce z preparátu činí vhodného kandidáta pro celosvětové použití ve velkém měřítku. Johnson & Johnson podle zpravodajského webu Deutsche Welle do konce roku plánuje výrobu přibližně miliardy dávek vakcíny.
EMA v současné době průběžně přezkoumává tři vakcíny: CureVac, Novavax a Sputnik V.