Vědcům z University of Portsmouth se podařilo vytvořit enzymatický koktejl, který je schopný rozložit plast až šestkrát rychleji než doposud známý enzym PETáza. Mohlo by se jednat o naději na řešení globálního problému – planety zamořené plasty.
Prvotním objevem, který přinesl vyhlídky na revoluci v recyklaci plastů, byl bakteriální enzym PETáza. Ten dokáže rozkládat polyethylentereftalát, tedy PET, zpátky na úroveň stavebních kamenů.
PET se využívá k tvorbě nápojových lahví, oblečení i koberců. Je to nejběžnější termoplast a trvá stovky let, než se v prostředí rozpadne. PETáza tuto dobu může zkrátit na dny.
V laboratoři se pak podařilo enzym vylepšit tak, aby se rychlost štěpení PET zvýšila o dvacet procent. Nyní vědci tento enzym spojili s dalším enzymem nalezeným v bakterii – MHETázou. Tato kombinace vytvořila „superenzym“, který je šetkrát účinnější.
„Naše první experimenty ukázaly, že fungují lépe společně, a tak jsme se rozhodli pokusit se je fyzicky propojit, jako dva Pac-many spojené kusem provázku,” uvedl pro ScienceDaily jeden z vědců profesor McGeehan.
Slibné výsledky přináší naději na nalezení východiska, jak nekonečně recyklovat plasty a snížit znečištění planety.