Hlavní epidemiolog USA Anthony Fauci uvedl, že doufá, že současná varianta koronaviru omikron bude tečkou za pandemií, pokud se virus opět nevymkne kontrole. Píše o tom CNN.
„Zatím je příliš brzy na to, aby bylo možné předpovědět, zda rychlé šíření omikronu pomůže posunout koronavirus z pandemické fáze do zvládnutelnější endemické fáze – ale doufám, že tomu tak bude,“ řekl v pondělí Dr. Anthony Fauci. Mluvil na virtuálním setkání Davos Agenda, kterou pořádá Světové ekonomické fórum (WEF).
Endemická nemoc znamená, že nákaza je v populaci trvale přítomná. Nepostihuje však znepokojivě velký počet lidí a nenarušuje chod společnosti, jak je tomu obvykle při pandemii.
Omikron je vysoce přenosný, ale zřejmě nezpůsobí tak závažné onemocnění jako některé předchozí varianty. Je zde tedy šance, že právě do takové fáze nákaza míří.
„To by však platilo pouze v případě, že se neobjeví další varianta, která bude umět obejít imunitní reakci na předchozí variantu,“ řekl Fauci na virtuální akci Davos Agenda, kterou tento týden pořádá Světové ekonomické fórum. Právě to je případ omikronu, na nějž nefungují protilátky z předchozích variant, málo funkční jsou proti němu i současné vakcíny. Ty jsou zkonstruované na varianty koronaviru, které se už v populaci nyní ani nešíří.
„Měli jsme štěstí, že omikron neměl některé stejné vlastnosti jako delta,“ řekl Fauci. „Ale samotný objem lidí, kteří se nakazili, převažuje nad touto poněkud nižší úrovní patogenity,“ dodal. Omikron se šíří populací skutečně rychle, jeho příznaky však v drtivé většině připomínají mírnou virózu.
„Je stále otázkou, zda omikron bude či nebude živou vakcínou proti koronaviru, v což všichni doufají. Virus zároveň velmi rychle mutuje,“ upozornil.
Schválně se nakazit? Lékaři varují
To, že omikron způsobuje mírnější průběh, neznamená, že by se jím lidé měli zkoušet záměrně nakazit. Lékaři před tím důrazně varují, a to hned z několika důvodů.
Neznamená to rovněž, že boj s covidem je u konce. Zejména proto, že přetížené nemocnice odkládají plánované operace a školy přecházejí na dálkové studium.
Zdravotnické systémy, z nichž některé se potýkají s kritickým nedostatkem personálu, ošetřily v posledních dnech více pacientů s covidem než kdykoli předtím. Podle údajů ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb bylo v pondělí v USA hospitalizováno nejméně 156 676 pacientů s touto diagnózou. V Česku bylo k úternímu večeru 1660 hospitalizovaných, jejich počet už nějaký čas klesá.
A podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse zemřelo v uplynulém týdnu každý den na covid v průměru 1 695 Američanů. V ČR umírá nyní zhruba dvacet lidí denně.