Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí znovu vyjádřil svůj nesouhlas s připojením Finska a Švédska k NATO, jen několik hodin poté, co oba státy deklarovaly, že o členství budou usilovat. Informovaly o tom agentura Reuters, stanice BBC a další servery.
V pondělí premiérka Švédska Magdalena Andersson uvedla, že se země rozhodla oficiálně požádat o členství v Severoatlantické alianci. Už v neděli obdobný krok potvrdil finský prezident Sauli Niinistö.
Na pondělní tiskové konferenci turecký prezident zopakoval, že Turecko neschválí žádosti Švédska a Finska o vstup do NATO. Švédsko označil za „líheň“ teroristických organizací a dodal, že severský stát má ve svém parlamentu teroristy.
Skandinávské národy se dle jeho slov nemají obtěžovat s vysláním delegací do Ankary, které by Turecko měly o vstupu zemí do NATO přesvědčit.
„Ani jedna z těchto zemí nemá jasný, otevřený postoj k teroristické organizaci,“ řekl Erdogan. „Jak jim můžeme věřit?“ poznamenal.
Ankara Švédsko a Finska viní z toho, že poskytují útočiště členům Strany kurdských pracujících (PKK), což je skupina, kterou považuje za teroristickou organizaci, či stoupencům Fethullaha Gülena, kterého Turecko obviňuje z organizování pokusu o převrat v roce 2016.
Turecká státní televize TRT Haber dle Reuters v této souvislosti v pondělí informovala, že Stockholm a Helsinky neschválily vydání 33 lidí do Turecka.
Erdogan také řekl, že Ankara bude proti žádostem o vstup do NATO od těch, kteří vůči Turecku zavedli sankce. Oba severské státy na Turecko uvalily zbrojní embargo po jeho vpádu do Sýrie v roce 2019.
Finsku i Švédsku už vyjádřila podporu celá řada států
Další severské státy Norsko, Dánsko a Island uvedly, že jsou připraveny podpořit Švédsko a Finsko všemi nezbytnými prostředky, pokud by byly napadeny, upozornil server BBC.
Spojené království, které je rovněž členem NATO, již poskytlo Švédsku a Finsku bezpečnostní záruky na pokrytí přechodného období.
Pondělní oznámení Švédska přišlo v době, kdy NATO zahájilo jedno ze svých největších cvičení v pobaltském regionu, do kterého se zapojilo zhruba 15 tisíc vojáků. Cvičení se v Estonsku účastní 10 zemí, včetně Finska a Švédska.
NATO a Spojené státy podle Reuters uvedly, že jsou přesvědčeny, že Turecko připojení severských států k alianci nezdrží. Podle diplomatů bude Erdogan pod tlakem, neboť Finsko a Švédsko by výrazně posílily NATO v Baltském moři.
Erdoganův mluvčí ještě v sobotu řekl, že Turecko Švédsku a Finsku nezavřelo dveře. Podle jeho vyjádření chce země vyjednávat a rázně zakročit proti tomu, co považuje za teroristické aktivity.