Od 19. září chrlila sopka Cumbre Vieja popel i roztavenou horninu. Tisíce nemovitostí byly poničeny a tisíce lidí musely uprchnout ze svých domovů. Španělské úřady prohlásily po třech měsících erupci oficiálně za ukončenou. Informuje o tom BBC.
Kanárské ostrovy, konkrétně ostrov La Palma, se v posledních měsících potýkaly s neutichající sopkou Cumbre Vieja. Po více než 10 dnech bez seismické aktivity nyní vědci rozhodli, že sopka znovu neožije.
„To, co chci dnes říci, se dá říci jen čtyřmi slovy: Erupce je u konce,“ řekl Julio Perez z krizového týmu.
Od začátku své aktivity zničila sopka na ostrově více než 3 000 nemovitostí, včetně přes 1300 domů, ale i školek a kostelů. Poničeny byly také stovky hektarů zemědělské půdy a banánové plantáže, uvádí BBC.
Více než 7 000 lidí pak bylo nuceno opustit své domovy. Během erupcí nedošlo k žádným zraněním ani úmrtím.
Díky roztavené hornině se ale zvětšila velikost ostrova, neboť se láva dostala do oceánu. To způsobilo také vyvření mořské vody a uvolnění toxického oxidu siřičitého, uvádí BBC.
Jednalo se o první erupci za posledních několik desítek let na ostrově La Palma a navíc o tu vůbec nejdelší v historii. K té poslední došlo v roce 1971.
Nejlepší vánoční dárek
Po oznámení, že je erupce u konce, uvedl španělský premiér Pedro Sanchez, že se jedná o „nejlepší vánoční dárek“.
„Budeme pokračovat ve spolupráci všech institucí, abychom obnovili činnost nádherného ostrova La Palma a napravili způsobené škody,“ uvedl na svém Twitteru.
Dle BBC a DW španělská vláda přislíbila 225 milionů eur (5,6 miliardy korun) na obnovu, dle agentury Reuters více než 400 milionů eur.
Odborníci dle DW varovali, že uklizení území zničeného lávou a odstranění obrovského množství popela z budov a silnic potrvá několik let.
Někteří lidé se rozhodli z ostrova odstěhovat
Většina lidí se navrátila domů, ale mnoho míst je kvůli poškození neobyvatelných. Taktéž je zablokováno mnoho cest a některé úseky jsou tak dostupné pouze po moři.
„Nemohli jsme nic zachránit, žádný nábytek, žádné mé obrazy, všechno je teď pod lávou,“ uvedla pro agenturu Reuters Jacqueline Rehm, která byla nucena se společně se svým partnerem evakuovat.
„Nejsem si jistá, jestli je to opravdu konec. Vůbec té bestii nevěřím,“ dodala. Po Vánocích se přestěhují na Tenerife.
Maria Jose Blanco, ředitelka National Geographic Institute na Kanárských ostrovech uvedla dle agentury, že všechny ukazatele naznačují, že erupci došla energie. Nicméně nevyloučila budoucí reaktivaci.