Na počítače Apple s operačním systémem macOS v Česku a na Slovensku ve třetím čtvrtletí nejvíc útočily škodlivé programy s nevyžádanou reklamou, nebo kódy využívané pro krádeže dat. V čele zachycených hrozeb byl adware Pirrit s podílem 22 procent a škodlivý program PSW Agent s 11 procenty. Následuje program na detekci stisknutých kláves AoboKeylogger se sedmi procenty. Uvedla to dnes bezpečnostní firma Eset.
Zatímco Pirrit je kybernetickou hrozbou, kterou útočníci využívají především k instalaci škodlivých doplňků do prohlížeče či zobrazovaní nebezpečného či podvodného reklamního obsahu, škodlivý kód PSW.Agent využívají ke krádeži dat, a to jak přihlašovacích údajů do různých účtů, tak citlivých osobních dat, která poté dále mohou prodávat. Již několik měsíců jej útočníci také používají k získání přístupů do krypto peněženek.
Útočníci šíří oba typy škodlivých kódů prostřednictvím napodobenin legitimních aplikací, naposledy například prostřednictvím falešné aplikace pro investování Meta Trader či přehrávače hudby Spotify.
„Za poslední čtvrt rok vidíme, že detekce adwaru Pirrit jsou o něco vyšší než za posledně sledované období. Stále se nám tak potvrzuje, že jde o škodlivý kód, který mají útočníci v oblibě. Pirrit se tentokrát nejčastěji šířil jako falešná verze aplikace pro investiční obchodování, Meta Trader,“ uvedl vedoucí výzkumné pobočky společnosti Eset v Brně Jiří Kropáč.
PSW.Agent, který je součástí širší rodiny kódů Atomic Stealer, se v minulém čtvrtletí vydával především za cracky či warez programy různých komerčních aplikací. Tuto strategii útočníci stále neopustili.
Škodlivým programům je podle Kropáče uživatelé mohou bezpečně vyhnout tak, že budou aplikace a programy stahovat výhradně z App Store a vyvarovat se různých internetových fór a pochybných obchodů třetích stran.