Po včerejším oznámení etiopského premiéra Abiy Ahmeda o vojenském vítězství ve státě Tigraj se objevily zprávy, že v blízkosti dobyté tigrajské metropole Mekelle se stále bojuje. Zdrojem informací je povstalecká Tigrajská lidová osvobozenecká fronta (TPLF).
Veškeré informace z oblasti bojů je vzhledem k nefungujícím komunikačním sítím těžké bezprostředně ověřit. Přísně kontrolován je také přístup do bojové zóny.
Vůdce TPLF Debretsion Gebremichael uvedl pro agenturu Reuters, že boje pokračují. Vzbouřenci údajně dobyli nazpět jedno z tigrajských měst a sestřelili letadlo federálních sil. Pilot byl údajně zajat.
Etiopská vláda se k informacím zatím nevyjádřila.
Vzbouřenci také tvrdí, že mezi jejich zajatci je několik vojáků ze sousední Eritrey, kteří bojovali po boku etiopských vojáků.
Mluvčí premiéra Ahmeda Billene Seyoumová k tomu uvedla, že „k vládním prioritám nepatří reagovat na fantazírování zločinecké kliky“. Eritrea své vojenské zapojení již dříve popřela.
Konflikt na severu Etiopie začal 4. listopadu, kdy TPLF zaútočila na vládní vojáky na letecké základně v Tigraji. Útok byl údajně preventivní. Ministerský předseda Ahmed později odmítl vyjednávat s ozbrojenými rebely o mírovém urovnání.
Boje provázejí zprávy o etnicky motivovaném vraždění civilistů.
Al Jazeera upozorňuje, že TPLF stála téměř tři desetiletí v čele federální etiopské vlády a k její marginalizaci došlo až se zvolením Abiy Ahmeda premiérem v roce 2018.
Ahmed získal o rok později Nobelovu cenu míru za ukončení dlouhotrvajícího krvavého konfliktu právě se sousední Eritreou.
V Etiopii žije více než sto milionů obyvatel z různých etnických skupin a centrální vláda se opakovaně potýká s ozbrojenými střety v různých částech země. Konflikt v Tigraji, který spustil rozsáhlou uprchlickou vlnu, hrozí podle pozorovatelů destabilizací situace v celé oblasti Afrického rohu.