Od loňského roku zmítá vnitrozemskou Etiopií občanská válka mezi federální vládou a Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF). Nyní etiopské úřady zadržely více než 80 spolupracovníků a zaměstnanců Organizace spojených národů (OSN). Informuje o tom agentura Reuters.
Konflikt vypukl v Etiopské federativní demokratické republice 4. listopadu loňského roku. Tehdy premiér země, Abiy Ahmed, nařídil vojenskou operaci proti regionálním silám ve svazovém státu Tigraj. Uvedl, že tak učinil v reakci na útok na vojenskou základnu, kde sídlí vládní jednotky, připomíná počátek bojů BBC.
Nyní etiopské úřady zadržely více než 70 řidičů spolupracujících s OSN, jak ukazuje interní email mezinárodní organizace, jež viděla agentura Reuters. V úterý pak mluvčí OSN uvedl, že v etiopském hlavním městě Addis Abebě bylo zadrženo nejméně 16 zaměstnanců OSN a jejich rodinných příslušníků.
V zemi dochází také dle zpráv k vlně zatýkání etnických Tigrajců, uvádí média. Šéf Etiopské komise pro lidská práva v úterý dle agentury Reuters uvedl, že obdrželi stovky zpráv o zatčení Tigrajců v hlavním městě.
K zatýkání došlo ale i v hlavním městem regionu Afar, Semeře. „Potvrzujeme, že v Semeře bylo zadrženo 72 externích řidičů nasmlouvaných WFP (World Food Programme),“ řekla agentuře Reuters mluvčí OSN.
Dodala, že mezinárodní organizace je ve spojení s etiopskou vládou, aby pochopili důvody zadržení těchto jedinců.
Již minulý měsíc vláda vyhostila ze země sedm zaměstnanců OSN. Obvinila je z falešného nafukování rozsahu krize. To se setkalo s kritikou.
„Nová vlna zatýkání se zdá být založena na etnickém původu“
Etnická příslušnost řidičů není jasná, nicméně policie popřela, že by se jednalo o etnicky motivovaná zatýkání. Uvedla, že se zaměřuje pouze na stoupence vzbouřených tigrajských sil bojujících proti vládě.
Všichni zadržovaní zaměstnanci jsou však Tigrajci, řekl agentuře AP humanitární pracovník pod podmínkou anonymity. K jejich zadržení mluvčí vlády Legesse Tulu uvedl dle The Guardian, že k tomu došlo „kvůli jejich protiprávnímu jednání a jejich účasti na teroristickém činu“. Neuvedl však podrobnosti.
Etiopská komise pro lidská práva ale tento týden se znepokojením dle deníku poznamenala, že nová vlna zatýkání „se zdá být založena na etnickém původu“. Mezi zatčenými jsou i starší lidé a matky s dětmi.
Mluvčí americké diplomacie Ned Price uvedl, že jsou-li zprávy pravdivé, zadržování lidí na základě etnického původu je „zcela nepřijatelné“.
V občanské válce již zemřely tisíce lidí, miliony lidí byly vysídleny a další tisíce zadrženy. Mimo to lidé v regionu Tigraj čelí hladomoru, nedostatku pomoci a léků, neboť dochází k blokádě ze strany vlády.