Evropská unie se chystá vytvořit štítek energetické náročnosti pro kryptoměny. Rovněž chce lépe monitorovat spotřebu energií v sektoru informačních a komunikačních technologií. Informovaly o tom servery Bloomberg a Decrypt.
Evropská komise zavedla tato opatření jako součást širších plánů na kontrolu spotřeby energie v odvětví informačních a komunikačních technologií. Mezi ně patří například systém environmentálního štítkování datových center, energetického štítku pro počítače a opatření, která mají jasněji ukázat, kolik energie spotřebovávají telekomunikační služby. Napsaly o tom Bloomberg a Decrypt.
„Cílem je zefektivnit náš energetický systém a připravit jej na zvyšující se podíl obnovitelných zdrojů energie,“ uvedla komisařka pro energetiku Kadri Simson. „K tomu potřebujeme inovativnější digitální řešení a síť, která bude mnohem inteligentnější a interaktivnější než dnes.“
Komise poskytne finanční podporu výzkumu digitálních technologií v energetice prostřednictvím různých programů vedených veřejným sektorem.
Konkrétně se nezmínila, zda se některá z těchto podpor dostane do odvětví kryptoměn.
The EU is considering a grading measure that will encourage more environmentally friendly crypto systems, according to a draft proposal https://t.co/U7N4PR4sv7
— Bloomberg Crypto (@crypto) October 18, 2022
Až dosud se dalo říci, že Evropská unie zaujímala k těžbě kryptoměn poměrně shovívavý postoj. Například v Číně jsou kryptoměny úplně zakázány.
V březnu 2022 Výbor Evropského parlamentu pro hospodářství a měnové záležitosti odmítl snahy o zákaz těžby kryptoměn metodou proof-of-work (PoW) v regionu a odstranil příslušný inkriminovaný odstavec z návrhu zákona o trzích s kryptoaktivy (Markets in Crypto Assets, MiCA) ještě před hlasováním o něm.
Nejedná se však o první právní předpis zaměřený na životní prostředí a kryptoměn, který se EU chystá uvést v platnost.
Nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA) bude některé účastníky trhu nutit zveřejňovat informace o jejich ekologické a klimatické stopě. To by mělo vstoupit v platnost na konci roku 2023.
Regulační orgány se zajímají o těžbu kryptoměn
Nejen regulační orgány v EU věnují těžbě kryptoměn zvýšenou pozornost, o problém se zajímají i politici na druhé straně Atlantiku.
Massachusettská senátorka Elizabeth Warren a skupina šesti dalších amerických zákonodárců adresovali dopis americkému senátorovi Pablu Vegasovi, generálnímu řediteli Rady pro elektrickou spolehlivost Texasu (ERCOT), v němž zdůraznili obavy týkající se těžby kryptoměn v Texasu a „dopadu, který tyto operace mohou mít na změnu klimatu, stabilitu energetické sítě a dotace – v konečném důsledku placené maloobchodními spotřebiteli“.