Hlasování EU o nařízení o trzích s kryptoaktivy (Markets in Crypto Assets – MiCA) se odkládá na únor 2023. Zpoždění v prosazování MiCA by mohlo zbrzdit další připravované právní předpisy proti praní špinavých peněz v oblasti kryptoaktiv. Informoval o tom server The Block.
Odklad Evropského parlamentu ohledně konečného hlasování o komplexním rámci pro regulaci kryptoaktiv by mohl zpozdit další připravovanou kryptolegislativu EU.
Předpokládá se, že legislativa týkající se trhů s kryptoaktivy položí základy pro definice a rozsah regulačního ekosystému EU v oblasti kryptoaktiv. Očekávalo se, že tato legislativa bude schválena tento měsíc, ale z procesních důvodů byla odložena, pravděpodobně až na únor. Napsal o tom The Block.
A final vote on the landmark European Union crypto laws will be delayed for two months while officials work through its lengthy and complex text. @jackschickler reports.https://t.co/HXWBGYx4yY
— CoinDesk (@CoinDesk) November 4, 2022
Tento odklad by měl odložit i další připravované právní předpisy, včetně nařízení o převodech finančních prostředků (Transfer of Funds Regulation). To například vyžaduje, aby transakce s kryptoměnami obsahovaly informace o odesílateli a příjemci finančních prostředků. Rovněž se pravděpodobně zpozdí nařízení o boji proti praní špinavých peněz (Anti-Money Laundering Regulation). To harmonizuje ustanovení o boji proti praní špinavých peněz v celé EU a zřizuje nový dohledový orgán.
„Jakékoli takové zpoždění by způsobilo další nejistotu v odvětví, protože text MiCA je provázán nejen s TFR, ale také s dalšími nařízeními, na kterých se v současné době pracuje, zejména s nařízením proti praní špinavých peněz,“ uvedla Marina Markezicová, spoluzakladatelka evropské skupiny na podporu kryptoměnového průmyslu.
Za zpožděním jsou překlady
Hlasování o MiCA na plenárním zasedání Evropského parlamentu bylo odloženo z důvodu náročné práce nutné k překladu dlouhé zprávy do 24 úředních jazyků EU. Tento proces umožňuje europoslancům hlasovat o legislativě v jejich vlastním jazyce.
Jakmile MiCA projde Parlamentem, musí projít ještě hlasováním v Evropské radě, aby mohla být zařazena do Úředního věstníku EU. Od okamžiku zveřejnění dává MiCA regulačním orgánům 12-18 měsíců na sepsání technických norem, které budou muset cílové subjekty po uplynutí lhůty dodržovat.
Tvůrci legislativy plánovali, že rámce TFR a AMLR budou při svém uplatňování víceméně synchronizovány s MiCA. Evropské instituce dokončily jednání o TFR současně s MiCA v červnu.
AMLR se naproti tomu stále připravuje a předpokládá se, že na začátku roku 2023 vstoupí do tzv. trialogových jednání mezi Evropským parlamentem, Komisí a Radou.