Evropa bojuje, aby si zajistila své dodávky vakcín proti covid-19. EU proto ve čtrtek varovala farmaceutické společnosti, že použije všechny právní prostředky nebo dokonce zablokuje vývoz, pokud nebudou souhlasit s poskytováním dávek, jak slíbily. Informovala o tom agentura Reuters.
Členské státy Evropské unie jsou s očkováním daleko za zeměmi jako je Izrael, Spojené království a USA. Farmaceutické společnosti však zpomalují dodávky kvůli problémům s výrobou. Některé země tak musely naplánované termíny na očkování odložit nebo termín úplně zrušit. EU proto veřejně vytkla anglo-švédskému výrobci léků AstraZeneca, že nezvládá dodávku, a dokonce se zeptala, zda by společnost mohla odklonit dodávky z Británie.
Předseda Evropské rady Charles Michel napsal na toto téma čtyřem vedoucím představitelům EU dopis. V něm uvedl, že by EU měla prozkoumat právní prostředky k zajištění dodávek vakcín covid-19, které se zavázala koupit, pokud budou jednání se společnostmi o zpožděných dodávkách neúspěšná.
„Pokud nelze najít uspokojivé řešení, domnívám se, že bychom měli prozkoumat všechny možnosti a využít všech právních prostředků a donucovacích opatření, která máme podle smluv k dispozici,“ uvedl Michel v dopise z 27. ledna.
Dle úředníka EU by Evropská unie mohla zablokovat vývoz vakcín proti covid-19, pokud by došlo k porušení stávajících smluv mezi výrobcem vakcín a EU. Evropská komise má stanovit kritéria ohledně vývozu v pátek.
Dle generálního ředitele společnosti AstraZeneca Pascala Soriota neměla firma dostatek času na vyřešení problémů s výrobou v továrně na vakcíny provozované partnerem v Belgii. Nejen AstraZeneca se sídlem v anglickém Cambridge však měla problémy s výrobou, stejně tak newyorská společnost Pfizer.
Dle listu Frankfurter Allgemeine, který citoval zdroj z EU, nebude společnost AstraZeneca schopna dodat 80 milionů dávek očekávaných za první čtvrtletí, objem by ale měl výrazně překročit 31 milionů dávek, o kterých se mluvilo dříve.
Německý vakcinační výbor ovšem nyní uvedl, že vakcína AstraZeneca by měla být podána pouze lidem ve věku od 18 do 64 let. „V současné době nejsou k dispozici dostatečné údaje k posouzení účinnosti vakcíny u lidí ve věku 65 let a více,“ uvedla Stálé komise pro očkování (STIKO) v návrhu usnesení, který ve čtvrtek zpřístupnilo ministerstvo zdravotnictví.
Světovým lídrem v očkování je stále Izrael, následují jej Spojené arabské emiráty, Spojené království, Bahrajn a Spojené státy.