Evropská unie neplánuje zařadit zákaz dovozu ruského zkapalněného zemního plynu (LNG) do nového balíčku sankcí vůči Moskvě. Místo toho se chce zaměřit na postupný odklon od ruských fosilních paliv v rámci plánu, který má být představen v únoru. Informuje o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené s přípravou sankcí.
Zákaz dovozu LNG podporuje deset členských států EU, ale schválení by vyžadovalo jednomyslný souhlas. Některé země, včetně Maďarska, se postavily proti, což proces zpomaluje. LNG zůstává posledním významným energetickým spojením Evropy s Ruskem poté, co unie omezila import plynu přepravovaného plynovody. Podle serveru Echo24 unie loni přivezla rekordní objemy LNG, přičemž největšími odběrateli byly Francie, Španělsko a Belgie.
The EU is unlikely to propose phasing out Russian LNG as part of a new package of sanctions, sources say https://t.co/F92xFWVeHG
— Bloomberg (@business) January 24, 2025
Evropští politici se vyhýbají přísnějším sankcím, aby zamezili růstu cen energií, který již v minulých letech poškodil evropský průmysl. V letech 2026 a 2027 se však očekává zvýšení dodávek LNG z USA a Kataru, což by mohlo snížit závislost na Rusku. „Nová infrastruktura by měla přinést větší stabilitu na evropský trh,“ uvádí Bloomberg.
Spojené státy a EU postupně zavádějí omezení pro některé ruské projekty LNG, aby Moskva nemohla dále zvyšovat svůj export. Tato opatření však podle odborníků mají jen omezený dopad na stávající poptávku. Evropa zatím ruský LNG nadále ve velkém využívá, protože nové alternativní zdroje nejsou plně k dispozici.
Unie plánuje schválit již 16. sankční balíček 24. února, ve výročí ruské invaze na Ukrajinu. Dva dny poté představí detailní plán, jak ukončit dovoz ruských fosilních paliv. Podle Echo24 by podrobná legislativa mohla být hotová až v následujících měsících.
Navzdory tlaku na zpřísnění opatření zůstává EU při rozhodování rozdělena. Závislost na ruském LNG je problémem především pro země, které nedokázaly přejít na jiné zdroje energií. Dovoz suroviny tak zůstává důležitým tématem evropské energetické politiky i politických diskusí.