Čína zaznamenala podle televize CNBC rekordní nárůst akcií tažený vládním oznámením nových ekonomických opatření. Propad se však projevil v průmyslu. Zatímco v Číně vzrostly akcie o více než osm procent, v Japonsku naopak poklesly o více než čtyři procenta. Informuje o tom také The Business Times.
Čínské akcie v pondělí ráno díky vládním ekonomickým opatřením pokračovaly v prudkém růstu. Index CSI 300 vzrostl o 8,48 procenta, skončil tak na 4017,40 bodu. Jde o největší nárůst akcií v Číně od roku 2008.
Index CSI 300 posílil už devátý den v řadě za sebou. Oficiální index nákupních manažerů (PMI) v září dosáhl na 49,8 bodu. To je o něco lepší než 49,5 očekávaných analytiky. Čínský výrobní sektor se však propadá už pátý měsíc v řadě.
Things looking wild in China 🇨🇳
— Crypto Banter (@crypto_banter) September 30, 2024
Stocks just had the biggest gains since 2008, with traders rushing to buy ahead of a week-long holiday.
Renewed optimism from property market support and rate cuts has driven a more than 20% rally, signalling a potential sustainable bull market.… pic.twitter.com/TU5QIz4evB
Podle průzkumu společnosti S&P Global výrobní PMI zaznamenal pokles ze zářijových 50,4 bodu na 49,3 bodu. Průzkum rovněž zaznamenal nejrychlejší propad v čínském zpracovatelském průmyslu za posledních 14 měsíců, informuje CNBC.
Hongkongský Hang Seng Index vzrost o 3,09 procenta a Hang Seng Mainland Properties Index o 8,11 procenta. Čína čelí ekonomické krizi od konce pandemie. Nejvýrazněji se projevuje propadajícím se trhem s nemovitostmi a slabou domácí poptávkou.
V Japonsku akcie padají
Akciový nárůst předcházelo oznámení opatření proti ekonomické krizi Pekingem. Ta zahrnují snížení úrokových sazeb, uvolnění hotovosti pro banky, miliardovou podporu likvidity pro akciový trh a slib ukončit propad cen nemovitostí, píše web The Business Times.
Co se bude na čínském akciovém trhu dít dál, rozhodne rychlost, s jakou čínská vláda zmíněná opatření zavede. 1. října, tedy zítra, navíc v Číně začíná sedmidenní svátek Zlatý týden (Golden week), během kterého se obchodování s akciemi zastaví.
Slabé výdaje během tohoto období by mohly spustit volný pád akcí a připomenout slabou důvěru spotřebitelů ve svou ekonomiku a hluboce zakořeněnou krizi na trhu s nemovitostmi, píše dále The Business Times.
Naopak výrazně v pondělí poklesl japonský index Nikkei 225, a sice o 4,8 procenta na 37 919,55 bodu. Důvodem je oznámení, že novým japonským premiérem se pravděpodobně stane bývalý ministr obrany Šigeru Išiba. Ten se přiklání ke zvyšování sazeb.