Evropská kritická aktiva, jako jsou přístavy a dopravní sítě, jsou náchylná k vlivu Číny. Je třeba je povinně prověřit s cílem vyloučit podezřelé investice, vyzývají poslanci.
V usnesení, které vypracoval zpravodaj Klemen Grošelj (Renew) a které bylo přijato ve středu 565 hlasy (26 bylo proti a 31 se zdrželo hlasování), upozorňují poslanci na to, že Čína prostřednictvím své tzv. strategie vojenské a civilní fúze stále více získává přístup k evropské kritické infrastruktuře a uplatňuje na ni vliv. Ta zahrnuje odvětví, která mají pro EU zásadní význam, jako jsou dopravní infrastruktura a přístavy, telekomunikační sítě, vzácné kovy a podmořské kabely.
Poslanci poukazují na to, že strategie vojenské a civilní fúze je čínským státem určený a řízený program, jehož cílem je využít všech nástrojů státní a obchodní moci k posílení a podpoře Komunistické strany Číny a jejího ozbrojeného křídla, Čínské lidové osvobozenecké armády. Obávají se, že tato strategie je zaměřena na transfer technologií s cílem zvýšit dominanci Číny ve třetích zemích a podkopat geopolitické soupeře.
Poslanci oceňují nedávné legislativní kroky EU ke zvýšení odolnosti její kritické infrastruktury. Obávají se však, že tyto iniciativy se omezují na prověřování přímých zahraničních investic, a ponechávají tak Komunistické straně Číny otevřené další kanály k získání přístupu k evropským kritickým aktivům a vlivu na ně. Poukazují na přetrvávající zranitelnost evropské životně důležité infrastruktury a vyzývají EU a členské státy, aby plně provedly rozšířený regulační rámec EU s cílem vyloučit subjekty, které by mohly přispět k vojensko-civilní fúzi, zejména v oblasti technologií s vojenským využitím.
Ve středu poslanci také přijali 585 hlasy (21 bylo proti a 26 se zdrželo hlasování) usnesení o komplexní evropské strategii pro přístavy, které připravil zpravodaj Tom Berendsen (EPP). Text zdůrazňuje, že přístavy hrají klíčovou úlohu v hospodářství, poskytují pracovní místa, usnadňují vnější obchod, zajišťují transformaci energetiky a dekarbonizaci.
Parlament v usnesení připomíná varování zpravodajských služeb před rizikem, které by mohla mít ekonomická přítomnost zemí mimo EU v evropských přístavech na jejich ekonomickou závislost, špionáž nebo sabotáž. Poslanci navrhují, aby byl zahraniční vliv v přístavech EU omezen, a vyzývají Evropskou komisi a členské státy, aby urychleně provedly posouzení rizik zapojení Číny a dalších zemí mimo EU do námořní infrastruktury, jeho dopadu na pracovní sílu a životní prostředí. Chtějí povinné prověřování přímých zahraničních investic a větší spolupráci mezi zeměmi EU při blokování podezřelých investic do kritické infrastruktury.
Poslanci vyzývají k uspořádání evropského summitu o přístavech a požadují po komisi, aby do konce roku 2024 předložila evropskou strategii pro přístavy, která by podpořila spolupráci mezi přístavy v EU a řešila výše uvedené problémy.