Evropané po skončení pandemie covidu-19 a od začátku války na Ukrajině šetří daleko více než Američané. Informují o tom Report News Agency a PYMNTS s odkazem na Eurostat a The Financial Times. Je to zároveň jedním z důvodů slabší výkonnosti evropské ekonomiky a silnějšího růstu ekonomiky americké.
Oficiální údaje statistického úřadu EU Eurostat ze 4. října ukázaly kontrast mezi chováním evropských a amerických spotřebitelů. Zatímco Evropané začali s oživením ekonomiky v eurozóně intenzivně spořit, Američané začali naopak utrácet.
Míra úspor v Evropě na úkor utrácení dosáhla v druhém čtvrtletí 15,7 procenta, napsal s odkazem na oficiální evropské údaje server Report News Agency. To je tříleté maximum vysoko nad průměrem 12,3 procenta před pandemií.
European households are #saving at higher rates than the pre-pandemic era, according to data that highlights a clear and persistent divergence from more buoyant US consumers driving America’s economic recovery.https://t.co/O4mLYEDh0R pic.twitter.com/9LCiK4ch9f
— Roger Medina 🌐 (@RogerMedina_) October 6, 2024
V USA naopak míra osobních úspor klesla na 5,2 procenta, což je pod předpandemickým průměrem. Zatímco američtí spotřebitelé tedy podporují růst své ekonomiky útratami, spotřebitelé evropští jsou mnohem opatrnější a růst ekonomiky brzdí.
„Nižší míra úspor v USA pomohla popohnat spotřebitelské výdaje, klíčový motor růstu americké ekonomiky a hlavní důvod, proč americká ekonomika roste rychleji než ta evropská,“ uvedl Mark Zandi, hlavní analytik Moody´s Analytics.
Evropští spotřebitelé jsou podle něj opatrnější v útratách kvůli vyšším úrokovým sazbám u hypoték a menším ziskům z akciového trhu, mnoho amerických domácností má naopak uzavřené výhodné dlouhodobé hypotéky s pevnou sazbou.
Spotřebitelská důvěra v USA kolísá
„Evropský spotřebitel je zkrátka velmi, velmi opatrný, zatímco pro amerického spotřebitele je pohodlnější utrácet, utrácet a utrácet,“ doplnil hlavní ekonom americké banky Citi Nathan Sheets v rozhovoru pro deník The Financial Times.
Spotřebitele v Evropě navíc více znepokojuje válka na Ukrajině i konflikt na Blízkém východě. Kontinent je na blízkovýchodních dodávkách ropy závislejší než USA. Slabý hospodářský růst kromě toho srazil dolů důvěru spotřebitelů.
Co se týče amerického trhu, server PYMNTS popsal obavy maloobchodníků z vánoční sezóny. Důvěra amerických spotřebitelů ve svou ekonomiku stále kolísá a obavy z inflace úplně nezmizely, což se může odrazit ve svátcích.
„Vzhledem k obavám z inflace a kolísání spotřebitelské důvěry, která má dopad na chování spotřebitelů, zvolí letos nakupující o svátcích šetrnější přístup, přičemž zhruba třetina plánuje snížit výdaje ve srovnání s minulým rokem,“ napsal PYMNTS.
Spotřebitelské výdaje v USA už za srpen poněkud zpomalily o 0,2 procenta ve srovnání s poklesem o 0,5 procenta v předchozím měsíci. Roli v tom hrají i tlaky na trhu práce, návrat dětí do škol a výdaje na cestování.
Americký hrubý domácí produkt (HDP) je letos nicméně na cestě k růstu o 2,6 procenta a v eurozóně jen o 0,7 procenta. Co se týče Velké Británie, tam míra úspor stoupla na tříleté maximum – na deset procent – a HDP letos podle odhadů poroste o 1,1 procenta.