Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell v pondělí před setkáním evropských ministrů prohlásil, že EU musí být připravena přijmout pět milionů lidí z Ukrajiny. Informuje o tom Reuters a další servery.
„Musíme se připravit na přijetí přibližně pěti milionů lidí. Je potřeba zmobilizovat všechny zdroje EU, abychom pomohli zemím, které lidi přijímají,“ řekl Josep Borrell novinářům při příchodu na zasedání ministrů pro rozvoj EU ve francouzském Montpellier. „Budeme potřebovat více škol, více přijímacích středisek, více všeho,“ dodal.
Borrell rovněž přislíbil větší kontrolu výdajů na pomoc EU v zemích, které diplomaticky podporovaly Rusko nebo se zdržely kritiky moskevské invaze na Ukrajinu.
Již dříve OSN uvedla, že počet lidí prchajících před ruskou vojenskou operací na Ukrajině přesáhl 1,5 milionu, což z něj činí nejrychleji rostoucí uprchlickou krizi v Evropě od druhé světové války.
„Více než 1,5 milionu uprchlíků z Ukrajiny přešlo za 10 dní do sousedních zemí,“ uvedl na Twitteru vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grande.
OSN tento odliv označila za „nejrychleji rostoucí uprchlickou krizi v Evropě od druhé světové války“. Ještě v sobotu informovala, že uprchlo téměř 1,37 milionu uprchlíků.
WHO odsoudila útoky na nemocnice
Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus rovněž vyjádřil vážné znepokojení nad zhoršující se humanitární situací.
„WHO potvrdila několik útoků na zdravotnictví na Ukrajině, které si vyžádaly několik mrtvých a zraněných. Další zprávy se prošetřují,“ uvedl Tedros na Twitteru.
„Útoky na zdravotnická zařízení nebo pracovníky porušují neutralitu zdravotnictví a jsou porušením mezinárodního humanitárního práva,“ dodal ředitel WHO.
WHO v neděli uvedla, že vyslala své zaměstnance do Moldavska, Polska a Rumunska, aby „zvýšila kapacity svých poboček v jednotlivých zemích, včetně operací, zapojení partnerů a podpory ukrajinské vlády při reakci na zdravotní situaci“.
Organizace také oznámila, že rovněž zmobilizovala logistiku, aby zřídila operační středisko v sousedním Polsku a pomohla zajistit pozemní koridory „k usnadnění rychlého přesunu zásob k postiženému obyvatelstvu“.
Dodala, že po první zásilce, která odešla ve čtvrtek a která obsahovala traumatologický a pohotovostní zdravotnický materiál, je na cestě do Polska druhá zásilka zdravotnického materiálu.
WHO již dříve odsoudila řadu ověřených zpráv o útocích na zdravotní péči na Ukrajině.
Představitelé OSN uvedli, že očekávají další zesílení vlny uprchlíků. Od 24. února uprchlo z Ukrajiny do Polska celkem 922 400 lidí, uvedla v neděli polská pohraniční stráž. Ukrajinští uprchlíci přicházejí také do Maďarska, Moldavska, Rumunska a na Slovensko.