Evropa má tolik zemního plynu, že neví, co s ním. Je ho dokonce tolik, že spotové ceny začátkem tohoto týdne krátce klesly do záporných hodnot. Informuje o tom CNN, Euronews a další servery.
Již několik měsíců úředníci varují před energetickou krizi, která má přijít letos v zimě. Rusko – kdysi největší dodavatel zemního plynu v regionu – snížilo dodávky jako odvetu za sankce, které Evropa zavedla kvůli jeho invazi na Ukrajinu.
Natural gas in Europe just turned negative today after its highest price only a few months ago.
— THE SHORT BEAR (@TheShortBear) October 24, 2022
Incredible job replenishing the inventory. They did not mess around. pic.twitter.com/OxnvKbjhlP
Nyní jsou zásobníky plynu v EU téměř plné, tankery se zkapalněným zemním plynem (LNG) stojí v přístavech ve frontách. Nemohou vyložit svůj náklad a ceny klesají.
Cena referenčních evropských „futures“ kontraktů na zemní plyn klesla od minulého čtvrtka o dvacet procent a o více než sedmdesát procent od dosažení rekordní hodnoty na konci srpna. V pondělí se spotové ceny nizozemského plynu s dodáním do jedné hodiny – které odrážejí podmínky na evropském trhu v reálném čase – podle údajů Intercontinental Exchange propadly pod 0 EUR.
Ceny se dostaly do záporných hodnot kvůli „přebytku nabídky v síti“, uvedl pro CNN analytik Tomas Marzec-Manser.
Pro Evropu, jejíž domácnosti a podniky zastihl v uplynulém roce závratný nárůst cen jednoho z nejdůležitějších zdrojů energie, je to nesmírně překvapivý obrat.
Zatím je nezvykle teplo
Massimo Di Odoardo, viceprezident pro výzkum plynu a LNG ve společnosti Wood Mackenzie, říká, že za dramatickou změnu osudu může především nezvykle mírné počasí.
„V zemích, jako je Itálie, Španělsko a Francie, vidíme teploty a spotřebu [plynu] blížící se srpnovým a zářijovým hodnotám,“ uvedl pro CNN. „Dokonce i v severských zemích, Velké Británii a Německu je spotřeba hluboko pod průměrem pro toto roční období,“ dodal.
EU si také vytvořila značné rezervy pro případné další snížení dodávek. Naplnila zásobníky plynu téměř na hranici jejich kapacity. Podle údajů společnosti Gas Infrastructure Europe jsou nyní zásobníky plné téměř z 94 procent. To je mnohem více než osmdesát procent, které si země bloku stanovily jako cíl dosáhnout do listopadu.
„To je extrémně vysoká úroveň,“ řekl Di Odoardo. Poznamenal, že maximální úroveň zásobníků v posledních pěti letech dosahovala v průměru 87procentní kapacity.
Snaha Evropy zajistit si před zimou co nejvíce paliva způsobila, že v evropských přístavech zůstávají nevyužité tankery LNG. Nedostatek terminálů pro dovoz zkapalněného plynu situaci ještě zhoršuje.
EU zvýšila dovoz LNG ze Spojených států a Kataru, protože dovoz zemního plynu z Ruska prudce poklesl.
Felix Booth, vedoucí oddělení LNG v datové společnosti Vortexa, sdělil CNN, že až 35 plavidel pluje v blízkosti přístavů v severozápadní Evropě a na Pyrenejském poloostrově nebo k nim pluje velmi pomalu kvůli nedostatku skladovacích možností.
„Těmto lodím bude pravděpodobně trvat další měsíc, než najdou domov pro náklad“, řekl. Lodě vezou dohromady LNG v hodnotě asi 2 miliard dolarů.
Ceny mohou opět narůst
Navzdory nedávnému propadu jsou evropské futures kontrakty na zemní plyn na úrovni přibližně 100 eur (2400 korun) za megawatthodinu. Tedy stále o 126 procent vyšší než v říjnu loňského roku, kdy se ekonomiky začaly znovu otevírat po lockdownech a poptávka prudce vzrostla.
Ceny by mohly v prosinci a lednu opět prudce vzrůst, protože se ochladí. Některé z těchto tankerů by tak mohli ještě počkat na moři, než přijedou do přístavu a vyloží náklad, uvedl Booth. Podle serveru Euronews není jisté, jak dlouho se ještě ceny plynu mohou držet na nízkých hodnotách.
A navzdory skutečnosti, že podíl Ruska na celkovém dovozu plynu do Evropy klesl ze 40 procent na pouhých devět, by se region mohl příští léto ocitnout v obtížné situaci. Bude se totiž snažit doplnit své zásoby před následující zimou.
Podle Billa Weatherburna, komoditního ekonoma společnosti Capital Economics, se očekává, že ceny do konce roku 2023 dosáhnou 150 eur (asi 3678 korun) za megawatthodinu.
„Naplnění zásobníků před příští zimou bude vyžadovat, aby EU dovážela ještě více LNG. Bude potřeba nahradit ztracený dovoz ruského plynu na celý rok,“ řekl pro CNN.