Evropská léková agentura (EMA) podmíněně schválila očkovací látku společnosti Moderna pro děti a mladistvé ve věkové kategorii 12 až 17 let. Dosud se touto vakcínou mohli v EU očkovat pouze osmnáctiletí a starší. Informuje o tom BBC.
Je to už druhá vakcína, která se smí v Evropě pro tuto zatím nejnižší věkovou kategorii používat. První byla látka Comirnaty od Pfizer/BioNTech, která dostala zelenou v květnu. Americká vakcína je dvoudávková, podává se v rozpětí jednoho měsíce.
Evropská unie teď zřejmě zacílí na rodiče, aby nechali své děti očkovat. Očekává se ale i vlna kritiky. Jednak proto, že zatímco Evropa očkuje děti, u nichž je sporné, zda vůbec vakcínu potřebují, v chudších státech v Africe a Asii jsou stále miliony neočkovaných lidí. Včetně těch, co riskují těžší průběh a smrt. Světová zdravotnická organizace (WHO) naléhá na bohatší země, aby se o vakcíny rozdělily.
Na druhé straně stojí názory podporovatelů vakcinace, že očkování dětí je nutné kvůli šířící se variantě delta, která je mnohem nakažlivější. Zvláště v některých evropských státech, ČR se to zatím netýká, počty infikovaných závratně stoupají. Očkováním dětí podle nich také snáz dosáhneme kolektivní imunity, tedy stavu, kdy se virus nebude moci dál šířit.
Nakazili se čtyři s placebem
EMA provedla dvojí zaslepenou studii vakcíny Moderna, které se zúčastnilo 3732 dětí a teenagerů od dvanácti do sedmnácti let. Žádný z účastníků, kteří dostali vakcínu, covid nechytil. Nakazili se ale čtyři ze skupiny, která obdržela placebo. Vzhledem k tomu, že se jednalo o malou studii, nevyhodnocovaly se možné vedlejší účinky jako záněty srdečního svalu, které jsou s mRNA vakcínami v ojedinělých případech spojené. Hodnotitelé ale oznámili, že benefity z vakcín převáží možná rizika.
Moderna se kromě EU používá v USA i v Kanadě a i tam žádá o schválení pro adolescenty. Podobně jako Comirnaty od Pfizeru pracuje na principu mRNA technologie. Poskytne tělu „návod“ na výrobu spike proteinu podobnému tomu, který obsahuje koronavirus. Na základě toho pak organismus při setkání se skutečným koronavirem produkuje buňky, které jej zahubí.