Evropští obchodní lídři podle televize CNBC upozorňují na rozevírající se nůžky mezi Evropskou unií (EU) a Spojenými státy v oblasti inovací. Evropa podle nich dlouhodobě zaostává za asijskými a americkými trhy a znovuzvolení Donalda Trumpa označují za budíček pro celý blok.
Evropa vždy zaostávala za asijskými a americkými trhy, pokud jde o inovace, řekl CNBC prostřednictvím videohovoru ze Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu Mario Greco, výkonný ředitel pojišťovny Zurich Insurance Group. Svět se rychle mění a kontinent se těmto změnám musí přizpůsobit. Je akorát čas, tvrdí.
Europe must 'wake up' and boost competitiveness — or risk falling behind in the Trump era, CEOs warn https://t.co/kNfYiDLVzq
— CNBC (@CNBC) January 21, 2025
„Ve světě, který jde velmi rychle kupředu, je to pro Evropu opět budíček. A já doufám, že to Evropa bude brát vážně,“ uvedl Mario a zkritizoval EU za nedostatečné investice do umělé inteligence (AI) a digitálních technologií, zvláště v porovnání s Čínou a USA.
Evropa se oproti USA příliš brzdí regulacemi, zejména pak v oblasti technologií důležitých k podpoře růstu. Vstupujeme do čtyřletého období s Trumpem v Bílém domě, což znamená, že EU bude muset obhajovat svou ekonomiku intenzivněji. „A proto znovu říkám, Evropa se musí probudit,“ zopakoval Mario.
Vas Narasimhan, generální ředitel společnosti Novartis, s jeho slovy souhlasil a dodal, že Evropa musí snížit regulace a zvýšit konkurenceschopnost. „Ve světě, kde USA deregulují a zvyšují konkurenceschopnost, se nyní bude muset Evropa rozhodnout, zda bude nadále zvyšovat regulaci, nebo konečně změníme Evropu ve více prokonkurenční a proinovační prostředí,“ sdělil.
Trump nás bude bolet. Jak moc, to ovlivníme sami
Evropskou komisi pak zkritizoval za to, že vede dialog bez činů. Právě teď podle něj nastal čas to změnit.
Někteří evropští tvůrci politik si naléhavou potřebu změn uvědomují. „Nová Trumpova administrativa by měla být pro Evropu budíčkem,“ prohlásil belgický ministr financí Vincent Van Peteghem. „Spíše než na odvetná opatření (proti americkým clům) bychom se měli zaměřit na výzvy pro Evropu – klesající konkurenceschopnost a rostoucí mezeru v produktivitě, které čelíme,“ dodal.
Trump slíbil zavést univerzální clo ve výši 10 až 20 procent, není však jasné, zda tak skutečně učiní, a pokud ano, na jaká odvětví nové tarify zacílí. Evropa má připravený arzenál odvetných opatření. Experti se však snaží před možnou obchodní válkou s USA varovat a místo toho upozorňovat například na nutnost hledat jiné odběratele evropského zboží, kteří by dopady amerických cel pomohli snížit.
Podle odborníků by 60procentní clo uvalené na čínský dovoz a zmíněné univerzální clo mohlo posílit obchodní vztahy mezi EU a Čínou.
Velká Británie vysílá signály, že se přiklání k obnově obchodních vztahů s blokem, přestože není připravena zrušit brexit.
Na Trumpovu politiku už se podle agentury Reuters připravují i západní společnosti, které stále neopustily ruský trh. Kladou si otázku, zda má právě teď smysl z Ruska odcházet. Americká politika navíc může podle expertů podpořit investice evropských společností v USA, protože tak sníží své náklady. Evropská výroba se tak může stěhovat na americkou půdu a zboží může putovat na jiné světové trhy. Trumpova cla mají potenciál změnit tvář globálního obchodu.