Rok 2024 byl globálně nejteplejším v historii měření. Nejnovější zpráva meteorologické služby Copernicus však varuje konkrétně před rychlým oteplováním Evropy, což vede ke značně nepředvídatelným projevům počasí. Jenom záplavy a bouře na kontinentu loni nějakým způsobem postihly 43 tisíc lidí a vzaly nejméně 355 životů. Na zprávu upozornil server Euronews a deník The Guardian.
Loňský rok byl pro Evropu, která se otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa, nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu. Ukázala to nová zpráva, na níž pracovala více než stovka expertů z Copernicus a Světové meteorologické organizace (WMO). Její závěry jsou znepokojivé.
2024 saw, among others, severe storms and widespread flooding which claimed 335 lives and affected 413,000 people. The #ESOTC2024 report, released by the Copernicus Climate Change Service provides insights into Europe’s climate. Discover more: https://t.co/ZGc4gBmtQc pic.twitter.com/hjp68tNxrU
— 🇪🇺 EU Defence and Space (@defis_eu) April 15, 2025
Celkem 45 procent dní bylo mnohem teplejších oproti obvyklému průměru a 12 procent bylo nejteplejších v historii. V červenci byla v jihovýchodní Evropě zaznamenána dosud nejdelší vlna veder – trvala 13 dní v kuse a postihla 55 procent regionu. Jak se otepluje a přibývá extrémně horkých dní, ubývá chladných extrémů.
Podíl území, kde bylo zaznamenáno méně než 90 chladných dní za rok, dosáhl rekordních 69 procent, přičemž dlouhodobý průměr je 50 procent. Navíc byl loni zaznamenán i rekordně nízký počet dní se silným chladovým stresem.
Povodně byly loni v Evropě nejrozsáhlejší od roku 2013. V důsledku klimatických změn byly záplavy i bouře pravděpodobnější a intenzivnější.
Jsme na dobré cestě ke katastrofě
Na evropském území mizí ledovce. Meziroční rekordní úbytek zaznamenali experti ve Skandinávii a na Špicberkách. Průměrná ztráta jejich tloušťky tam činila 1,8 až 2,7 metru.
Co se Špicberků týče, již třetí rok v řadě tam vědci naměřili rekordní průměrnou teplotu. Jedná se o jedno z nejrychleji se oteplujících míst na naší planetě. Pro Antarktidu šlo o třetí nejteplejší rok v historii měření.
„Tato zpráva zdůrazňuje, že Evropa je nejrychleji se oteplujícím kontinentem a zažívá vážné dopady extrémního počasí a změny klimatu,“ uvedla Celeste Saulo, generální tajemnice WMO, jež na zprávě s Copernicus spolupracovala. „Každý další zlomek stupně zvýšení teploty je důležitý, protože zvyšuje rizika pro naše životy, ekonomiky a planetu. Přizpůsobení je nutností,“ dodala.
Důležité je se adaptovat na měnící se podmínky a současně řešit příčinu změn, tedy emise skleníkových plynů, zdůrazňují odborníci. „Jsme však na dobré cestě k oteplení o 3 stupně Celsia do roku 2100,“ varovala Friederike Otto, docentka na Imperial College Centre for Environmental Policy.