Po stažení ruských vojsk z ukrajinského města Buča a odhalení děsivých scén válečných zločinů se Evropská unie rozhodla uvalit na Rusko další sankce. V úterý jejich pátý „balík“ navrhla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Zahrnout do něj chce také ruské uhlí, technologie, některé banky nebo dřevo, cement a likér. Informoval o tom server CNN a Al Jazeera.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen navrhla v úterý další „balík“ sankcí proti Rusku. Stalo se tak po odhalení děsivých scén dokazujících páchání válečných zločinů ruskými vojáky na Ukrajině. Součástí další vlny sankcí by mělo být poprvé také uhlí. Schválit by 27 členských států Evropské unie (EU) mělo návrh na středečním setkání.
Zástupci EU také nově naznačili vůli případně omezit i dodávky ruské ropy. Některé státy, zejména Německo a Francie, se totiž omezování závislosti na ruské energetice obávají. Podle nich by totiž mohl podobný krok ublížit více Evropě než Rusku. „Uvalíme embargo na dodávky uhlí z Ruska v hodnotě 4 miliard eur za rok,“ oznámila však včera von der Leyen. Potvrdila tím mírnou změnu postoje evropských lídrů.
„Všichni jsme viděli strašlivé fotky z Buči a dalších území, ze kterých ruská vojska odešla. Tyhle zločiny nemohou zůstat bez odpovědi,“ okomentovala pak podle serveru CNN Business současnou situaci. Vůli omezit dodávky ruského uhlí a ropy v úterý podpořil také francouzský prezident Emanuel Macron a zástupci Německa.
Von der Leyen plánuje tento týden také návštěvu Kyjeva
Evropští lídři rovněž nedávno podpořili cíl dosáhnout do roku 2027 nezávislosti na ruských fosilních palivech. Podle Evropského statistického úřadu dovezla roku 2020 EU z Ruska 19,3 procent svého uhlí.
Ve stejném roce také z Ruska importovala 36,5 procent ropy a 41,1 procent zemního plynu. V očekávání nových sankcí pak od začátku týdne vzrostly ceny evropského uhlí.
Pátá „vlna“ sankcí by měla zahrnovat také ruské technologie v hodnotě 10 miliard eur jako například kvantové počítače nebo pokročilé polovodiče. Zablokovat chce EU také dovoz zboží, jako je dřevo, cement, likér nebo plody moře v hodnotě 5,5 miliard eur.
Zakázat by chtěla unie také transakce s druhou největší ruskou bankou VTB a třemi dalšími institucemi. V Rusku registrované nebo operující lodě by také nemohly stavět v evropských přístavech. Výjimka by platila pouze pro plavidla nesoucí dodávky energetiky, jídla nebo humanitární pomoci.
Tento týden také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen hodlá navštívit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Kyjevě. Ukázat mu tím chce podporu Evropské unie.