Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) zahájil vyšetřování rozsáhlého podvodu spojeného s bankovními transakcemi v Německu. Týká se bývalého klienta italské banky UniCredit, který podle vyšetřovatelů v letech 2016 až 2022 obdržel více než 200 milionů eur na účty spojené s fiktivními firmami. Podezření padá na organizované podvody s daní z přidané hodnoty (DPH), a to nejen v Německu, ale i v dalších evropských zemích.
Vyšetřování, které zahrnuje i prohledání kanceláří mnichovské pobočky UniCreditu, je součástí širšího případu týkajícího se daňových podvodů a praní špinavých peněz. Evropský úřad prohledal prostory banky na základě podezření, že manažer jedné z firem založil fiktivní podnikatelskou identitu, aby mohl manipulovat s platbami. Tyto platby byly prováděny mezi různými společnostmi, přičemž část z nich pocházela z Itálie a Slovenska. Celkově se jednalo o 127 firem, které měly převést přes 200 milionů eur na účty v Německu.
Dle vyšetřovatelů většina peněz pocházela z podvodů spojených s DPH. Tento druh podvodu, známý jako „carousel fraud“, spočívá v manipulaci s platbami za zboží mezi různými subjekty, které umožňují nelegitimní získání daňových úlev. V tomto případě měly platby umožnit vyhýbání se povinnostem spojeným s daní z přidané hodnoty v různých evropských státech. Tyto prostředky následně sloužily k dalším finančním transakcím a vybírání hotovosti.
Staatsanwälte durchsuchen die Unicredit-Tochtergesellschaft. Es geht um Umsatzsteuerbetrug in Höhe von 200 Millionen Euro. https://t.co/6utP6fKIYu
— Frankfurter Allgemeine (@faznet) December 6, 2024
Kontroverzní role banky
Unikredit, která byla v této kauze zapojena, podle svých slov plně spolupracuje s úřady. Banka uvedla, že se jedná o bývalého klienta a že na vyšetřování se podílejí i jiné evropské banky. „Tato záležitost byla v minulosti bankou ohlášena úřadům. Banka s úřady spolupracuje, poskytuje jim veškeré potřebné informace,“ uvedl mluvčí banky v prohlášení. Nicméně, Evropský úřad pro veřejné žaloby (EPPO) nyní zkoumá, zda UniCredit při schvalování tak vysokého počtu podezřelých transakcí dodržela potřebné kontrolní mechanismy.
Vyšetřovatelé tvrdí, že banka měla vzít v úvahu, že velké množství transakcí mělo vyvolat podezření na nezákonný původ peněz. Z tohoto důvodu je nyní zkoumáno, zda banka učinila dostatečná preventivní opatření proti praní špinavých peněz, jak vyžaduje evropská legislativa. Pokud se ukáže, že banka zanedbala svou povinnost, mohou ji čekat závažné právní následky.