Útratu v restauraci by měl jakožto gentleman vždy platit muž. Partneři by se měli dělit napůl. Jednou on a jednou ona. Co je správně? A jaké jsou další varianty? Zjistili jsme, jak to vidí experti a jak ti ostatní, kterých se to přímo týká.
Téma, které je předmětem věčných sporů. Je velký trapas, když útratu v restauraci nebo v baru za oba zaplatí žena a ne muž? Názory se různí. Někteří to, že platí vždy muž, považují za přirozené. Jiní ženy, které za sebe „nechávají platit“, označují za vypočítavé, nebo dokonce „lehké“!
Tradice
„Můj táta, 70 let, s mámou je už 50 let a doposud je gentleman, který vždy platí,“ napsala v internetové diskuzi na toto téma Martina S.
„Mně je něco přes 60, a v mojí generaci by se chlap cítil uražený, kdybych chtěla cokoliv platit. Jednou jsem takový pokus učinila, a byl hodně naštvaný. A to jsem chtěla platit jenom polovinu. ‚Myslíš, že jsem takový chudák, že na to nemám?‘ To byla jeho odpověď. Tehdy jsem tím pokazila večer. Já jsem vlastně hodně ráda, že nejsem v dnešní době mladá. Ne kvůli placení, ale celkově se mi ty vztahy mezi muži a ženami nelíbí. Jistěže jsou výjimky, ale právě že už jsou to spíš jen výjimky,“ napsala Jarmila R.
„Dnes zmizela galantnost, a málokterý muž je gentleman, není to jen o placení. Nevím, jestli si to zavinily ženy svou přílišnou touhou po jakési rovnoprávnosti, dobře to ale není. Nezdá se mi, že by s tou situací byly spokojené. A muži vlastně také ne. Možná proto přibývá single lidí,“ dodává k tomu žena v dalším příspěvku.
Někteří pánové ale na to reagují podrážděně. Od kdy mají vše platit jen oni? Volají po „rovnoprávnosti“.
Etiketa jako vydírání?
„Dámy, není to vaše očekávání, že za vše bude platit chlap, sexistické vydírání..? To má za ten váš ‚rozkrok‘ platit celoživotní pronájem..? A co mu za to nabídnete vy..? Kukaččí hnízdo..? Někde se nám ta ‚rovnoprávnost‘ zasekla, nebo spíše je nesmysl a v praxi i životě nerealizovatelná již z podstaty věci,“ okomentoval pan Erich V.
„Ženy si zvykly, že za ně chlap platí, ale taková doba není. Ideální je se střídat. Já to měl třeba vždy tak, že když jsme jeli někam na výlet, tak já platil benzín, ona oběd, nebo opačně. Nemělo by to být vše na chlapech. Tohle se mi nelíbí,“ napsal Jirka J.
„Nějak mi hlava nebere, když zaplatí manželka z našich společných peněz a já podle vás tedy spadnu do kategorie buranů. Klepu si na čelo,“ poznamenal Karel L.
„V manželství je to něco úplně jiného, tady se bavíme o lidech, kteří spolu ‚randí‘. Ale i pokud máte společně peníze, tak by tu peněženku měl vytahovat muž. Nikde není psáno, že ona mu to pak nevykompenzuje. Jsem vdaná víc jak 40 let a neplatila jsem nikdy.“ Jarmila R.
„Úplně jednoduše : Kdo pozval, ten platí,“ vidí to Jaroslav H.
21. století
„Jednou muž, jednou žena – tak mi to přijde v 21. stol. normální.“ Alena J.
„Nejde o 21. století, jde o galantnost o getlemanství. Málokterý muž je takový. Dnes praví muži vymřeli. Jsou jen muži, co jsou zženštilí,“ reaguje na to Martina S.
„Já bych se cítila trapně, kdyby chlap za mě v této době něco platil. Přijde mi to ponižující. Přišla bych si jako lůza, co nemá na svoji útratu. Prostě existují neschopné ženské, pro které je, zaplatit za sebe večeři, finančně likvidační a schopné ženské, kterým je trapné, aby chlap byl pro ně peněženkou. I když možná proto se ke mně muži v životě chovají tak, jak se chovají…“ napsala na toto téma žena s nickem @markytka3.
„Myslím, že je normální, v placení se střídat, když jsou na tom partneři finančně podobně. Pokud ale muž vydělává mnohonásobně více než ta žena, platit by měl on,“ má jasno paní Iveta K.
Slovo odborníka
Trochu světla do do změti názorů přináší odborník na etiketu Ladislav Špaček:
„Muž – hostitel by měl zaplatit, jestliže pozve ženu do restaurace. V drtivé většině případů by to tak mělo probíhat. Samozřejmě jsou výjimky. Třeba když se jedná o studentský vztah, kdy mají oba dva jen kapesné. Tam se mohou o zaplacení podělit. Nebo chlapec zaplatí restauraci a děvče třeba lístky do kina. V dalších případech ale platí muž, to by mělo být samozřejmostí. Jestliže se ale muž sebere a bez zaplacení odejde z restaurace, nebo dokonce nechá ženu zaplatit za sebe a přihlíží, tak to je vrchol,“ říká Špaček v rozhovoru pro Lidovky.cz. Pokud muž nedodržuje tuto etiketu, nazývá to dokonce vrcholem buranství.
Naštěstí však máme svobodu, ani Evropská unie ještě nepřišla s žádnou směrnicí týkající se této záležitosti, nehrozí pokuta, a tak si to každý pár může dělat po svém, buranství – neburanství.
Podle statistik:
- 90% lidí ve věku 40+ si myslí, že má vždy platit muž
- 50% lidí mezi 20 a 30 lety říká, že je správné platit napůl
- 10% mladých žen nemá problém platit vždycky
- 75% mužů není příjemné, když platí žena
- 25% mužů by nevadilo, kdyby za ně žena platila vždy