Radikální hnutí Tálibán v Afghánistánu znovu zavede tvrdé tresty jako popravy nebo amputace, prohlásil podle BBC a dalších serverů bývalý šéf náboženské policie. Mullah Núrruddín Turabi, který má nyní na starosti věznice, nicméně uvedl, že na rozdíl od praxe v 90. letech výkon trestu pravděpodobně nebude probíhat před zraky veřejnosti.
Podle Turabiho jsou amputace nezbytné pro bezpečnost. Jeden z čelních představitelů Tálibánu zároveň odmítl rozhořčení nad dřívějšími veřejnými popravami. „Všichni nás kritizovali za tresty na stadionu, ale my jsme se nikdy nevyjadřovali k jejich zákonům a trestům,“ upozornil.
„Nikdo nám nebude říkat, jaké by měly být naše zákony. Budeme se řídit islámem a vytvoříme si vlastní zákony na základě koránu,“ řekl Turabi pro agenturu AP v Kábulu.
Od doby, kdy se minulý měsíc Tálibán v Afghánistánu chopil moci, radikální hnutí slibuje mírnější formu vlády než za svého předchozího působení. Již nyní se však napříč zemí objevilo několik zpráv o porušování lidských práv.
Ve čtvrtek nevládní organizace Human Rights Watch varovala, že Tálibán v Herátu „vyhledává ženy na vysokých postech, upírá ženám svobodu pohybu mimo jejich domovy a zavádí povinný způsob oblékání“.
V srpnu hnutí Amnesty International uvedlo, že bojovníci Tálibánu stojí za masakrem devíti příslušníků pronásledované menšiny Hazárů.
Několik dní předtím, než Tálibán převzal kontrolu nad Kábulem, řekl tálibánský soudce Hadži Badruddin pro BBC, že podporuje tvrdý a doslovný výklad islámského náboženského práva.
„V právu šaría je to jasné. Pro ty, kteří mají sex a jsou svobodní, ať je to dívka nebo chlapec, je trestem sto ran bičem na veřejnosti,“ prohlásil Badruddin. „Těm, kteří kradou, pokud se to prokáže, by měla být useknuta ruka,“ dodal soudce.
Takové názory jsou v souladu s postojem některých ultrakonzervativních Afghánců.
Moderní technologie Tálibán neodmítá
Hnutí nyní vyvažuje touhu zalíbit se své konzervativní základně potřebou navázat kontakty s mezinárodním společenstvím. Od nástupu k moci se tak Tálibán navenek snaží prezentovat jako zdrženlivější.
„Změnili jsme se,“ prohlásil Turabi v rozhovoru s novinářkou agentury AP. Podle jeho slov Tálibán povolí televizi, mobilní telefony, fotografie a videa, „protože je to pro lidi nezbytnost a my to myslíme vážně“.
Zároveň uvedl, že Tálibán v médiích vidí příležitost, jak šířit své poselství. „Nyní víme, že místo stovek můžeme zasáhnout miliony lidí,“ konstatoval. Dodal, že pokud by tresty byly vykonávány na veřejnosti, lidé by mohli pořizovat záznam. Fotografie či videa by dle jeho názoru od porušování zákonů odradily širší publikum.
Turabi v minulosti zastával post šéfa úřadu pro propagaci ctností a prevenci neřestí a patří mezí nejradikálnější členy hnutí. V 90. letech byl nechvalně známý svými tvrdými tresty pro lidi, kteří byli přistiženi při poslechu jiné než náboženské hudby nebo při zastřihování vousů.