Panel OSN pro změnu klimatu v pondělí oznámil, že globální oteplování se nebezpečně blíží tomu, že se vymkne kontrole. Podle nejnovější vědecké zprávy jsou na vině jednoznačně lidé, informovala agentura Reuters. Přelomová studie zároveň varovala před stále extrémnějšími vlnami veder, suchem a záplavami.
Množství skleníkových plynů v atmosféře je již dostatečně vysoké na to, aby zapříčinilo narušení klimatu po celá desetiletí, ne-li staletí, varovala zpráva vědců Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).
Autoři uvádějí, že od roku 1970 stoupaly globální teploty povrchu rychleji než v kterémkoli jiném padesátiletém období za posledních 2000 let. Oteplování dle studie již nyní ovlivňuje mnoho klimatických jevů ve všech regionech na celém světě.
Ať už jde o vlny veder, jaké nedávno zažily Řecko a západ Severní Ameriky, nebo záplavy jako v Německu a Číně, extrémní projevy počasí se v posledních deseti letech přisuzují vlivu člověka stále častěji.
Zpráva IPCC vychází z více než 14 000 vědeckých studií. Poskytuje dosud nejkomplexnější a nejpodrobnější obraz o tom, jak změna klimatu mění svět.
Některé změny jsou nezvratné
Téměř všechny národy světa se v roce 2015 přihlásily k cílům Pařížské dohody o klimatu. Cílem paktu je udržet vzestup globálních teplot výrazně pod 2 stupni Celsia v tomto století a usilovat o jeho udržení pod 1,5 stupně Celsia.
Pokud však podle studie nebudou přijata okamžitá, rychlá a rozsáhlá opatření ke snížení emisí, průměrná globální teplota ve srovnání s předindustriální érou pravděpodobně vzroste o 1,5 stupně Celsia nebo více do 20 let.
„Dnešní zpráva pracovní skupiny IPCC je červeným kódem pro lidstvo. Pokud dnes spojíme síly, můžeme klimatickou katastrofu odvrátit. Jak ale report ukazuje, není čas na odklad a na výmluvy. Spoléhám na to, že vládní představitelé a všechny zúčastněné strany zajistí, že COP26 bude úspěšný,“ upozornil generální tajemník OSN António Guterres. „Tato zpráva musí být umíráčkem pro uhlí a další fosilní paliva, než zničí naši planetu,“ varoval.
Některé změny vědci považují za nevratné. V případě pevninského ledu v Grónsku je dle studie prakticky jisté, že bude i nadále tát a zvyšovat hladiny oceánů.
„Nyní jsme oddáni některým aspektům změny klimatu, z nichž některé jsou nevratné po stovky až tisíce let,“ řekla spoluautorka studie Tamsin Edwards, vědecká pracovnice v oblasti klimatu na King’s College London. „Ale čím více omezíme oteplování, tím více se můžeme těmto změnám vyhnout nebo je zpomalit,“ dodala Edwards.
Dopady změny klimatu v kostce
- Průměrná teplota na Zemi vzroste nejméně o 1,5 stupně Celsia oproti úrovni z let 1850−1900 do roku 2040 podle všech scénářů
- Arktida pravděpodobně bude do roku 2050 v září nejméně jednou prakticky bez ledu
- I při oteplení o 1,5 stupně Celsia se zvýší výskyt extrémních jevů, které budou dosahovat rekordních měřítek
- Extrémní jevy spojené s hladinou moří, k nimž v nedávné minulosti docházelo jednou za století, by se podle odhadů mohly do roku 2100 vyskytovat nejméně jednou ročně
- V mnoha regionech pravděpodobně dojde k častějšímu výskytu požárů