Agenti amerického Úřadu pro vyšetřování (FBI) dnes zatkli republikánského politika Ryana Kelleyho, který se chce ucházet o post guvernéra státu Michigan. Souvisí to s jeho podílem na výtržnostech v Kapitolu z loňského 6. ledna, informují tiskové agentury.
Čtyřicetiletý Kelley je jedním z pěti republikánů, kteří letos na podzim chtějí kandidovat proti současné demokratické guvernérce Michiganu Gretchen Whitmerové. Zástupci Kelleyovy kampaně se k zatčení nevyjádřili, píše Reuters.
Výbor americké Sněmovny reprezentantů vyšetřující události z loňského 6. ledna dnes zahájí sérii slyšení, během kterých představí důkazy týkající se výtržností z loňského ledna a událostí, jež k nim vedly. Podle vyjádření jednoho z agentů FBI Kelley je na jedné videonahrávce zachycen, jak stojí v davu lidí, kteří „uráželi a zatlačovali“ policisty v Kapitolu. Na jiné je vidět, jak tento republikánský politik šplhá poblíž jednoho ze schodišť v Kapitolu, jinde zase dává rukou pokyn, aby se dav přesunul ke schodišti.
Kelley byl obviněn z úmyslného porušení zákazu vstupu, výtržnictví nebo úmyslného násilí proti federálnímu majetku. Reuters uvádí, že v souvislosti s výtržnostmi v Kapitolu bylo dosud obviněno více než 840 lidí.
U budovy Kongresu se 6. ledna 2021 shromáždily tisíce stoupenců bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa nespokojených s výsledkem prezidentských voleb a stovky z nich vtrhly dovnitř. V budově předtím začala volební schůze obou komor, která měla na programu potvrzení výsledku voleb. Po tvrdých střetech výtržníků s policisty zůstalo pět mrtvých a více než 100 zraněných.
Podle dnes zveřejněného průzkumu institutu Ipsos pro agenturu Reuters se 55 procent amerických republikánů domnívá, že výtržnosti vedli stoupenci krajní levice. Nepřesvědčila je skutečnost, že prakticky všichni zatčení byli Trumpovi podporovatelé, ani to, že ředitel FBI Christopher Wray řekl, že neexistují důkazy, že na Kapitol útočili levicoví extremisté vydávající se za Trumpovy příznivce.
Asi dvě třetiny republikánů jsou také přesvědčeny, že Trumpovi bylo „ukradeno“ vítězství v prezidentských volbách na podzim 2020. Soudci na úrovní amemrických států i federální soudci přitom zamítli více než 50 žalob vznesených Trumpem a jeho spojenci a ani při auditech nebyly zjištěny žádné důkazy o tom, že hlasování provázely rozsáhlé podvody, jak tvrdí spojenci bývalého republikánského prezidenta.