Americká centrální banka i nadále hodlá s trvající inflací bojovat pomocí navyšování úrokových sazeb. A to i přesto, že jejich vysoká hodnota částečně přispěla k problémům, kvůli kterým v březnu zkrachovaly dvě banky. Šéf Fed ovšem ve svém proslovu naznačil, že by vzrůst sazeb mohl být jedním z posledních. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.
Federální rezervní systém (Fed) zvedl ve středu úrokové sazby o 0,25 procenta. Jeho zástupci zároveň popřeli obavy některých ekonomů. Ti totiž předpokládali, že by takový krok mohl ještě více přispět k současné finanční nejistotě způsobené krachem dvou amerických bank. „Bankovní systém je zdravý a odolný,“ odmítla však podle serveru BBC takovou myšlenku americká centrální banka. Zároveň ale vydala také varování.
Dopady krachů by totiž dle ní mohly v následujících měsících způsobit zpomalení ekonomického růstu. Pochyby některých ekonomů vycházely také z toho, že vysoká hodnota úrokových sazeb částečně přispěla právě k nestabilitě bank Silicon Valley a Signature, které v březnu zkrachovaly. Hodnota jejich dluhopisů se totiž s nárůstem úrokových sazeb naopak snižuje. Zákazníky bank takové ztráty vyděsily a rozhodli se proto vybrat si své úspory.
US raises interest rates for ninth time in a row despite recent banking turmoil https://t.co/fv8nhASY9j
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) March 22, 2023
Takový nápor výběrů už ale banky neustály. Šéf Fed Jerome Powell ovšem popsal banku Silicon Valley jako „výjimku“ v jinak silném finančním systému. „Jsme zavázáni k tomu nastolit cenovou stabilitu a všechny důkazy naznačují, že nám v tom veřejnost důvěřuje,“ okomentoval dále podle serveru The Guardian svá rozhodnutí Powell. Pády obou bank jsou přitom označované za největší od finanční krize roku 2008. Podobný krach pak v Evropě potkal také banku Credit Suisse.
Navýšení úrokových sazeb poslední nebylo. Blíží se ale svému konci
Středeční navýšení sazeb je pak už devátým v řadě od března minulého roku. V současnosti se tak jejich úroveň pohybuje mezi 4,75 až 5 procenty. Jedná se o jejich nejvyšší hodnotu od roku 2007. Středeční rozhodnutí Fed ale podle serveru Al Jazeera napovídá tomu, že by příští navýšení sazeb mohlo být jedním z posledních. Inflace ve Spojených státech amerických pak činí šest procent. Fed dále očekává, že letos ekonomika vzroste o 0,4 procenta.
„Musíme inflaci stlačit na dvě procenta, i když takové úsilí zahrnuje vysoké náklady. Cena selhání je ovšem ještě vyšší,“ prohlásil Powell. Podobnou politiku pak zastává také Evropská centrální banka. Minulý týden rovněž úrokové sazby zvýšila, a to o 0,5 procenta. Stejný krok se očekává také od anglické centrální banky. Své rozhodnutí má zveřejnit ve čtvrtek. Hodnota inflace ve Velké Británii se totiž v únoru nečekaně vyšplhala na 10,4 procenta.