Federální rezervní systém (Fed) včera na závěr dvoudenního zasedání svého měnového výboru ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, jak ekonomové a investoři z Wall Street očekávali. Stále vysoká inflace klesá a ekonomický růst zrychluje, avšak pozvolněji oproti očekáváním. Instituce stále počítá s letošním třífázovým snižováním sazeb. Informují o tom AP a KSL.
Měnový výbor americké centrální banky ponechal podle očekávání trhu úrokové sazby neměnné již pátý měsíc v řadě – v pásmu 5,25 až 5,50, tedy na nejvyšší úrovni za posledních 22 let, píše agentura AP.
Fed stále počítá se snižováním sazeb ve třech fázích, tento proces však pouze oddaluje kvůli stále zvýšené inflaci. Jádrová inflace nezahrnující nestabilní ceny potravin a energií by měla podle Fedu do konce roku 2024 klesnout na 2,6 procenta.
Federal Reserve Still Foresees 3 Interest Rate Cuts This Year Despite Bump in Inflation https://t.co/rP4cGKx6JL
— The Japan News (@The_Japan_News) March 21, 2024
Ještě v prosinci přitom měnový výbor banky odhadoval pokles jádrové inflace do konce roku na 2,4 procenta. Jinak bylo prohlášení instituce v podstatě totožné s tím lednovým z loňského roku. Sazby sníží pouze v případě stabilního zpomalování inflace.
Centrální banky po celém světě, včetně té americké, si stanovily dvouprocentní inflační cíl. Přestože inflace v Americe zpomaluje, děje se tak pozvolněji oproti očekávání Fedu, což souvisí s odkládáním plánovaného snižování úroků.
Šance pro Bidena
I šéf Fedu Jerome Powell po předchozím zasedání měnového výboru uvedl, že instituce musí mít důvěru v přibližování inflace k dvouprocentnímu cíli, jinak proces snižování úrokových sazeb nezahájí.
Fed zlepšil svůj výhled růstu americké ekonomiky. Podle aktuálních projekcí poroste o 2,1 procenta. V prosinci přitom centrální banka odhadovala růst o 1,4 procenta. Míra nezaměstnanosti by měla do konce roku dosáhnout 4,1 procenta.
V únoru míra nezaměstnanosti nečekaně vzrostla na 3,9 procenta. V předchozích třech měsících se přitom držela na 3,7 procenta. Fed původně odhadoval nárůst míry nezaměstnanosti do konce letošního roku o 4,1 procenta.
Jak podle televize KSL upozornil Michael Gapen, hlavní ekonom Bank of America pro americký trh, aktualizované projekce Fedu naznačují očekávání zlepšení v dodavatelských řetězcích a dostupnosti pracovníků, což uvolní ekonomický růst.
Snížení sazeb, jak vysvětlil, by vedlo ke snižování nákladů na půjčky na bydlení a automobily nebo podnikatelské půjčky. Zmírnění měnové politiky by tak podle něj mohlo zvýšit šance na vítězství amerického prezidenta Joe Bidena v listopadových prezidentských volbách.