Federální rezervní systém (Fed) ponechal podle očekávání úrokové sazby na stejné úrovni. Americká centrální banka se sice přiklání ke snižování sazeb, její šéf Jerome Powell nicméně uvedl, že to bude trvat déle, než se původně čekalo. Americká inflace je totiž pořád příliš vysoká. Informují o tom BBC a The Guardian.
Fed ponechal podle televize BBC sazby po středečním zasedání měnového výboru v pásmu 5,25 až 5,5 procenta. Jedná se o nejvyšší náklady na půjčky v USA za posledních dvacet let. Na trhu se zmírnění měnové politiky banky neočekávalo.
Analytici původně očekávali snižování sazeb začátkem roku, své prognózy ale začali posouvat směrem k druhému pololetí. Někteří začali počítat naopak se zvyšováním sazeb. To však Powell vyvrátil, banka se podle něj přiklání k jejich snižování.
US Federal Reserve holds interest rates steady as inflation ticks up https://t.co/bQxXKch2Vc
— Guardian news (@guardiannews) May 1, 2024
Powell však na tiskové konferenci upozornil na nelichotivé výsledky co se inflace týče a zopakoval, že aby měnový výbor přistoupil ke snižování sazeb, je nutná důvěra v pokles inflace směrem k dvouprocentnímu cíli.
„Inflace je stále příliš vysoká,“ prohlásil Powell. „Další pokrok při jejím snižování není zajištěn, cesta vpřed je nejistá. Je pravděpodobné, že získání další důvěry bude trvat déle, než se dříve čekalo,“ pokračoval šéf banky.
Hlavně trpělivost
Banka tedy naznačila další snižování sazeb, nenaznačila ale načasování případného snížení. Brian Coulton, hlavní ekonom banky Fitch Ratings, uvedl, že Powellovo prohlášení odráží zhoršení dynamiky inflace.
„Trpělivost je nyní pro Fed heslem a šance na menší nebo žádné snížení sazeb v letošním roce roste,“ okomentoval politiku banky Coulton. Kroky Fedu sledují centrální banky po celém světě. I ony mají dvouprocentní inflační cíle.
Powell řekl, že centrální banky v zahraničí mohou kvůli obavám ze zpomalení ekonomik přistoupit ke snižování sazeb rychleji než Fed. „Rozdíl mezi Spojenými státy a ostatními zeměmi zvažujícími snížení sazeb je ten, že prostě nemají takový růst, jako máme my.“
Míra inflace v USA podle listu The Guardian kolísá mezi dvěma až čtyřmi procenty. V lednu klesla z prosincových 4,1 procenta na 3,1 procenta. V březnu však opět vzrostla na 3,5 procenta, což vzbudilo nedůvěru měnového výboru ve stabilitu jejího poklesu.