Zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu vyvolalo napříč Evropou obavy z rostoucích cen energií. Slovenský premiér Robert Fico varuje, že tento krok negativně zasáhne především členské státy Evropské unie, zatímco Moskvu příliš nepostihne. Slovensko navíc přijde o nemalou část příjmů z tranzitních poplatků.
Evropská unie se dostala pod tlak poté, co Ukrajina vypověděla dlouholetou dohodu o tranzitu plynu s ruským Gazpromem. Jak upozorňuje server Echo24, tento krok znamená konec dodávek suroviny do EU i do Moldavska. Kyjev svůj postup zdůvodňuje snahou omezit financování ruské agrese, jež trvá od roku 2022. Fico ovšem varuje, že „zastavení tranzitu drasticky dopadne na nás všechny v Evropské unii, ale ne na Ruskou federaci“.
#BREAKING Halting Russian gas transit via Ukraine will have 'drastic' impact on EU: Slovak PM pic.twitter.com/PeBTYlZ6te
— AFP News Agency (@AFP) January 1, 2025
Slovensko, silně závislé na příjmech z tranzitních poplatků, tak přichází o stovky milionů eur. Podle serveru Politico premiér upozorňuje, že ukončení dohody vyvolá růst cen plynu i elektřiny, což dopadne na domácnosti i na celkovou konkurenceschopnost celé EU. Fico nevylučuje ani reciprocitní opatření vůči Ukrajině, například zastavení vývozu elektřiny.
Ukrajina však Ficovu kritiku přijímá s určitým nadhledem. Podle Politico Kyjev nabízí sousedním státům svůj domácí plyn coby alternativu. Polsko, které Ukrajinu dlouhodobě podporuje, dokonce označilo ukončení dohody za vítězství. Polský ministr zahraničí Radek Sikorski k tomu uvádí: „Putin utratil miliardy za Nord Stream, aby obešel Ukrajinu a vydíral východní Evropu. Dnes Ukrajina odřízla jeho schopnost přímo exportovat plyn do EU.“
Brusel se podle serveru Echo24 na tuto situaci připravoval déle než rok a Evropská komise ujišťuje, že členské země mají přístup k alternativním zdrojům energie. Přesto se zdá, že zejména Slovensko a Maďarsko, stále dovážející ruský plyn, na sobě pocítí dopady nejvíce.
Robert Fico, obecně vnímaný jako politik s proruskými postoji, patří k nejhlasitějším kritikům tohoto vývoje v rámci EU. Přestože často zdůrazňuje význam mezinárodního práva, jeho vláda udržuje s Moskvou nadstandardní kontakty, což vzbuzuje rozpaky v evropských institucích.