Poslanec Slovenské národní rady obvinil ministra obrany Kaliňáka, že upřednostňuje české zbrojní firmy a ohrožuje dodávky na Ukrajinu.
Na rozbouřené slovenské politické scéně dochází v těchto hodinách k dalšímu sporu. Tentokrát se týká Ukrajiny, jmenovitě dodávek zbraní ze slovenských zbrojovek. Pro českého pozorovatele je zajímavé, že má být do celé kauzy zapleten také největší český zbrojní podnik.
Slovensko se po napadení Ukrajiny Ruskem stalo jedním z největších přispěvatelů při porovnání s velikostí země. Těžíce z desetiletí výkonného zbrojního průmyslu, ze kterého po pádu železné opony a rozpadu většiny trhů zbylo několik nejvýznamnějších firem, slovenské vlády pomáhaly Kyjevu, jak jen mohly. Na Ukrajinu šly výkonné slovenské protiletadlové systémy S-300, své ano si řekli výrobci obrněných vozů. Předchozí vláda nakonec na Ukrajinu poslala také zastaralou, přesto stále výkonnou flotilu bojových letounů MiG-29.
Jedním z hlavních exportních artiklů slovenského obranného průmyslu jsou v posledních letech dělostřelecké systémy, jejichž vývoj po rozpadu Československa neustal. Na základě kdysi slavné samohybné kanónové houfnice vz. 77 Dana byla zkonstruována řada moderních dělostřeleckých zbraní, ať již jde o známé typy Zuzana/Himalaya, Zuzana 2, či v poslední době houfnice Diana, Eva či BIA, všechny z firmy Konštrukta Defence. Dodavatelem hlavní části systému, tedy hlavní zbraně (resp. hlavně) je firma ZTS Special. Ta je známá v Čechách spíše pod starším označením Závody ťažkého strojárstva Dubnica nad Váhom.
Dubnická strojírna od 50. let vyráběla buďto celé zbraňové komplety, nebo jejich součásti. Zejména pro Československou lidovou armádu, tedy zpravidla podle sovětských licencí. Dnes ZŤS produkuje zejména hlavně pro dělostřelecké systémy. Důležité je přitom vědět, že tento úzkoprofilový produkt odebírá nejen výše zmíněná Konštrukta, ale v posledních letech také český holding Czechoslovak group. Primárně jeho dceřiná společnost Excalibur Army, zabývající se výrobou pozemní techniky.
Spory o know-how
Mezi Konštruktou a Czechoslovak Group probíhá v současné době spor, kterému se obšírně věnovala také česká média. Slovenský výrobce údajně napadl českého, že zneužívá jeho know-how při výrobě vlastních dělostřeleckých zbraní. Pravdou je, že zatímco Konštrukta vyrábí dělostřelecké zbraně dlouhá desetiletí, české projekty Dita nebo Morana jsou relativně mladé. Problémy působí i to, že oba výrobci odebírají hlavně z Dubnice.
Do této zjitřené atmosféry přichází opoziční poslanec Slovenské národní rady Juraj Krúpa. Ten na vystoupení ve čtvrtek 2. května obvinil ministra obrany Ficovy vlády Kaliňáka, že pomáhá české firmě realizovat její zakázky, a to právě na úkor firmy slovenské, která v současné době vyrábí pro Ukrajinu. O dělostřelecké hlavně je v současné době velký boj. Firem, které je vyrábějí v dostatečné kvalitě a sortimentu (ráže, délky) totiž není mnoho. A Konštrukta, resp. ZŤS je jednou z nejvíce renomovaných.
Co přesně poslanec řekl?
Jak je vidět na záznamu z oficiální facebookové stránky poslance Krúpy, ministr Kaliňák měl při nedávné návštěvě Ázerbajdžánu, postsovětské republiky ležící na pobřeží Kaspického moře a ekonomicky těžící z velkých nalezišť ropy, údajně lobovat za dodávky české firmy. Ta ázerbajdžánskému režimu dodává zbraně dlouhodobě, tentokrát ale údajně na úkor Konštrukty.
Ta měla údajně se ZŤS domluvenou výrobu hlavní pro houfnice Zuzana 2, které pro Ukrajinu v Konštruktě objednalo konsorcium západních zemí. Při dodávkách však měla naopak upřednostnit českou firmu CSG, resp. Excalibur army a její dodávky do Ázerbajdžánu.
V celé věci však patrně nemůže jít o to, že by se hlavně, slíbené slovenské firmě, dostaly do firmy české. Systémy Dita a Zuzana 2 totiž používají různý typ hlavně. Zatímco Zuzana 2 hlaveň délky 52 ráží, česká houfnice Dita používá hlaveň o délce 45 ráží.
Kritika tak zřejmě míří na to, že jsou ve prospěch české firmy a jejích zakázek využívané výrobní kapacity, které by měly být jinak využité pro dodávky na Slovensko, resp. Ukrajinu. V rámci smlouvy na 16 kusů houfnic Zuzana 2, která navazuje na předchozí smlouvu na 8 kusů (původní platilo Slovensko, novou Norsko, Dánsko a Německo) byly zatím dodané pouze dvě houfnice. Ty se na Ukrajinu dostaly na konci léta 2023, ale od té doby zřejmě dodávka nepokračovala.
Ukrajina má s Čechy a Slováky potíže
Ukrajina má obecně v posledních letech s dodavateli dělostřeleckých systémů z Čech a Slovenska nekončící potíže. Lze tak oprávněně předpokládat, že pokud by nebyla v zoufalé situaci, kdy ruská vojska postupují k hranicím Doněcké a Luhanské oblasti, zřejmě by se obrátila jinam. Už na začátku listopadu 2020 byly zveřejněny první zprávy o zájmu ukrajinské armády o houfnice typu Dana-M2. Tento typ je modernizovaná verze starých československých samohybných houfnic vz. 77, kterou na trhu nabízí česká Czechoslovak Group, resp. její dceřiná společnost Excalibur Army.
Původní objednávka ukrajinské státní společnosti, obchodující s domácím i zahraničním vojenským materiálem, Ukrspecexport, zněla na 66 kusů houfnic. Oficiálně však byl začas ohlášen nákup pouze 26 kusů za cca 40 milionů dolarů. Důvodem měl být nedostatek financí na ukrajinské straně.
Časopis Reportér však přišel 8. května 2022 v článku „Bez bázně a Dany“ s tvrzením investigativního novináře Jaroslava Kmenty, že důvodem omezení počtu kusů, které odešly na Ukrajinu, měl být tlak ze strany tehdejšího osazenstva prezidentské kanceláře. Tuto informaci měl Kmenta údajně z prostředí českých zpravodajských služeb: „Podle operativní informace, kterou tajná služba získala, se do projektu zapojil jeden ze spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana. A vedl tajná jednání, která měla za cíl zablokovat nebo oddálit dodávku modernizované houfnice na Ukrajinu. … Po navýšení nereálné kupní ceny a možnosti dodávek v neurčitém termínu musela Ukrajina od českého partnera nakonec ustoupit“, píše ve svém článku Jaroslav Kmenta.
Současnou kritiku ministr Kaliňák samozřejmě odmítá. Ficova vláda, která se k moci dostala po vítězství strany Smer, jenž v kampani prosazovala omezení pomoci Ukrajině, však v podezření, že podkopává ukrajinské objednávky, nadále zůstává.