Streamovací gigant Netflix neuspěl s pokusem o zamítnutí žaloby, kterou podala žena, jež inspirovala postavu stalkerky v populárním seriálu Baby Reindeer (Sobík). Fiona Harvey v žalobě pro pomluvu tvrdí, že Netflix o ní na platformě s desítkami milionů diváků po celém světě šířil „brutální lži“. V pondělí na to upozornily servery BBC nebo CNN.
V minisérii Netflixu, která získala cenu Emmy, tvůrce Richard Gadd vypráví svůj příběh o tom, jak čelil pronásledování a byl bombardován více než 40 000 e-maily a stovkami hodin hlasových zpráv.
Fionu Harvey pak podle určitých indicií v seriálu rychle vypátrali lidé na internetu a označili ji za „skutečnou Marthu Scott“, připomněl server CNN. Skotka tak v červnu podala žalobu, přičemž od Netflixu požadovala odškodné v celkové výši 170 milionů dolarů.
Mezi realitou a dějem seriálu jsou významné rozdíly, upozornil soud
Soudce Gary Klausner ve svém rozhodnutí zdůraznil, že existují podstatné rozdíly mezi realitou a příběhem v seriálu. „Mezi stalkingem a odsouzením za stalking je zásadní rozdíl,“ napsal dle BBC soudce. Upozornil i na další nesrovnalosti.
Harvey v žalobě tvrdí, že mezi ní a postavou Marthy, která pronásledovala Gaddovu postavu Donnyho Dunna, je několik podstatných rozdílů. Konkrétně podle ní diváci dospěli k mylnému závěru, že je dvakrát odsouzená kriminálnice, která strávila pět let ve vězení za stalking, pronásledovala policistu, sexuálně napadla Gadda v uličce, zaútočila na něj fyzicky nebo čekala před jeho domem až 16 hodin denně.
Baby Reindeer was wrongly billed by Netflix as a ‘true story’, judge finds https://t.co/2vMdyMWXzA
— The Guardian (@guardian) September 30, 2024
Netflix argumentoval, že většina diváků tvrzení v seriálu nepovažuje za pravdivá vzhledem k jeho dramatickému charakteru. Soudce s tímto názorem ovšem nesouhlasil: „Ačkoli byla tato tvrzení pronesena v seriálu, který má do značné míry rysy černé komedie a dramatu, hned v první epizodě se jednoznačně uvádí, že ‚toto je pravdivý příběh‘. Diváci jsou tak vyzváni, aby tvrzení přijali jako skutečnost.“
Společnost také tvrdila, že na zmíněné události by se mělo pohlížet jako na „v podstatě pravdivé“, protože se Harvey pravděpodobně chovala podobně i ve skutečnosti. Soudce však oponoval: „Mezi nevhodným dotykem a sexuálním útokem jsou zásadní rozdíly.“
Identitu postav v příběhu jsme chtěli chránit, tvrdí Gadd
K seriálu Baby Reindeer se Gadd vyjádřil v dubnu pro list The Guardian: „Je to samozřejmě velmi emocionálně pravdivé. Čelil jsem drsnému stalkingu a zneužívání. Ale chtěli jsme, aby (příběh) existoval v umělecké sféře a zároveň jsme ochránili lidi, na kterých je založen.“
Netflix rovněž uvedl, že podobnost mezi skutečnými a smyšlenými osobami nebyla tak velká. Podle streamovací platformy by průměrný divák nebyl schopen identifikovat Harvey jako Marthu, kterou ztvárnila Jessica Gunning.
„S tím soud nesouhlasí,“ napsal Klausner. „Toto není typický případ, kdy je žalobce náhodou jedním ze stovek lidí, kteří odpovídají širokým charakteristikám fiktivní postavy. Naopak, Martha a žalobkyně mají specifické podobnosti, o nichž by jen málokterá jiná osoba mohla tvrdit, že je sdílí,“ podotkl.
Soudce se však v některých částech případu postavil na stranu Netflixu. Zamítl její nároky na odškodnění za nedbalost a hrubou nedbalost a její požadavek na odškodnění s represivní funkcí. V otázce pomluvy nicméně případ dál pokračuje.