Do úterý 20. srpna musí všechny firmy a instituce registrovat pracovníky na dohody o provedení práce (DPP) u České správy sociálního zabezpečení. Nově se zavádí sankce spojená s nepředložením výkazu DPP, přičemž pokuta může dosáhnout až 50 000 korun. Tyto povinnosti jsou součástí nového konsolidačního balíčku, který podle odborníků přináší více byrokracie a omezuje flexibilitu pracovního trhu. Dohody o provedení práce přitom často využívají studenti a senioři, kterým tento typ úvazku poskytuje potřebnou flexibilitu, upozornil deník Echo24.
Od 1. července musí zaměstnavatelé povinně registrovat všechny pracovníky na DPP a ty, kteří byli zaměstnáni před tímto datem a nejsou dosud v registru, musí přihlásit do 20. srpna. Novela zákona o investičních společnostech také ukládá podnikům povinnost každý měsíc hlásit elektronicky seznam všech dohodářů a výši jejich příjmů. Formulář k registraci je dostupný na portálu České správy sociálního zabezpečení od začátku srpna.
Až do konce roku 2024 dle ČSSZ nicméně platí, že zaměstnanci pracující na základě DPP jsou účastni nemocenského a důchodového pojištění pouze v těch kalendářních měsících, kdy jejich započitatelný příjem přesáhl 10 000 Kč. Kompletní změnu v pojištění dohodářů přinese úprava, která bude účinná od 1. ledna 2025.
Dnes, 20. srpna, je poslední den ke splnění důležité povinnosti týkající se DPP. Zaměstnavatelé mají novou registrační povinnost přihlásit všechny zaměstnance, kteří nastoupili před 1.7.2024 a jejich DPP pokračovala i v červenci 2024 🔄 a také povinnost podat "Výkaz DPP". #DPP pic.twitter.com/TQiq62Dlka
— Weinhold Legal (@Weinhold_Legal) August 20, 2024
V souvislosti s touto změnou bude od příštího roku účinná nová úprava v oblasti odvodů na sociální pojištění, která se dotkne všech pracovníků na DPP. Zaměstnavatelé byli o těchto změnách informováni dopisem zaslaným do datových schránek.
Pokud zaměstnavatelé nedodrží povinnost předkládat výkazy DPP, hrozí jim pokuta až 50 000 korun. Mnozí podnikatelé se však obávají, že náklady na administrativu spojenou s novým systémem budou příliš vysoké.
Jak píše deník Echo24, změny v evidenci dohod kritizuje i ministr financí Zbyněk Stanjura, který přiznává, že současný systém nepomáhá ani státu, ani podnikatelům. Na sjezdu Hospodářské komory slíbil, že se k dohodám o provedení práce bude muset vláda vrátit a systém znovu změnit. Podle jeho slov je třeba provést další úpravy, aby systém lépe sloužil všem zúčastněným stranám.
Podnikatelé dlouhodobě upozorňovali vládu na negativní dopady těchto změn, které nejvíce zasáhnou studenty, seniory a matky na rodičovské dovolené. Tyto skupiny jsou totiž na trhu práce závislé na flexibilních úvazcích. Hospodářská komora varuje, že kvůli těmto změnám může dojít k poklesu podílu těchto pracovníků na trhu práce, což je v době stárnoucí populace nežádoucí.
Podle viceprezidenta Hospodářské komory Tomáše Prouzy by bylo vhodnější snížit administrativní zátěž a zvýšit limit pro DPP, který byl dlouhá léta nastaven na částku 10 000 korun a neodpovídá současné ekonomické realitě. Místo podpory flexibilního trhu práce přinášejí nové změny větší zátěž pro zaměstnavatele i zaměstnance.