Flexibilita je rozsah pohybu v kloubu nebo skupině kloubů. Jedná se o schopnost efektivně pohybovat klouby v celém jejich rozsahu. Flexibilitu (pružnost) můžete zlepšovat různým protahováním, cvičením jógy nebo tai-či. Její zlepšení vám pomůže lépe se pohybovat v každodenním životě.
Co je flexibilita
Když o někom říkáme, že je pružný či ohebný (flexibilní), obvykle tím myslíme, že se bez problémů předkloní a dotkne se svých palců na nohou. Dokáže udělat dřep až k zemi či hluboký záklon. Definice flexibility je ale složitější. Mohli bychom ji popsat jako „zdravotní složku fyzické zdatnosti, která souvisí s rozsahem pohybu kloubů.“ Být flexibilní znamená mnohem více než zvládnout jeden cvik.
Rozsah pohybu
Každý kloub a každá skupina svalů ve vašem těle může mít jiný rozsah pohybu nebo jinou úroveň flexibility. Některé svaly mohou být zkrácené, jiné uvolněné. Ty pak můžete libovolně natahovat a díky tomu se lehce pohybujete.
Například vaše svaly zadní strany stehna (hamstringy) jsou velice flexibilní, což vám umožní dotknout se prstů na nohou. Ale vaše přední stehna (čtyřhlavý sval) jsou naopak zkrácené a nepružné. Proto je pro vás těžší stát rovně nebo udělat záklon.
Mnoho lidí má díky celodennímu sezení v kanceláři nepružné boky. To je jeden z důvodů, proč odborníci na zdraví doporučují každou hodinu vstát a několik minut se hýbat.
3 tipy protahování
Protahování zvyšuje flexibilitu. Nemusíte se protahovat hodinu v kuse, nebo chodit na speciální lekce. Stačí pár minut například u online videa. Je dobré se nejdříve trochu zahřát a pak postupně protáhnout svaly krku, šíje, trupu, boků, nohou a chodidel.
Jak protáhnout svaly celého těla se podívejte v tomto videu:
Statické protahování: Zaujměte polohu, při které protahujete konkrétní sval a držte ji po dobu 15-60 sekund. Nezapomeňte dýchat.
Dynamický strečink: Pohybujte se do a z pozice, která protahuje určený sval. Dynamické protahování zahrnuje pohyb v celém rozsahu kloubu, ať už pomalu nebo rychle.
Aktivní izolované protahování: Pohybujte kloubem v celém rozsahu pohybu, koncovou pozici držte jen krátce, poté se vraťte do výchozího bodu a opakujete. Mnoho sportovců používá aktivní izolované protahování, aby předešlo zranění nebo svalové nerovnováze.
Zařaďte trénink flexibility do vašeho denního programu. Stačí, když mu věnujete každý večer pár minut a protáhnete se. Uvolníte tak svaly a zlepšíte rozsah. Protahovat se můžete i 10 minut ráno po tom, co vstanete z postele. Budete se cítit lépe a zlepší se i vaše držení těla. Navíc nebude hrozit, že si při nějakém náhlém pohybu natáhnete sval.
Hledáte-li nějaké cvičení, které by vám pomohlo zlepšit flexibilitu, určitě vyzkoušejte Yin jógu.