Francie zakáže na státních školách nošení abáji, dlouhého oděvu zakrývajícího celé tělo, který oblékají některé muslimské ženy. Oznámil to francouzský ministr školství. V zemi platí zákaz nošení náboženských symbolů na školách již od roku 2004. Informují o tom televize Al-Džazíra a France 24.
Francouzský ministr školství Gabriel Attal oznámil před zahájením školního roku zákaz nošení abáji u studentů na státních školách. „Nošení abáji ve škole už nebude možné,“ prohlásil Attal v rozhovoru odvysílaném televizí TF1.
„Když vejdete do třídy, tak by nemělo být možné určit náboženství žáků pouhým pohledem,“ dodal politik. Tohle rozhodnutí přichází po měsících debat o možném zákazu tohoto oděvu, který nosí některé muslimské ženy.
Move comes after months of debate over wearing of abayas in French schools, where women have long been banned from wearing hijab. https://t.co/zeLsyFvl9y
— Al Jazeera English (@AJEnglish) August 27, 2023
Francie se snaží aktualizovat směrnice a vypořádat se s rostoucí muslimskou menšinou v zemi po odluce státu a církve v roce 1905. Z veřejných škol nejprve vymizel jakýkoli katolický vliv, připomíná Al-Džazíra.
Na sekularismu se ve Francii shoduje pravice i levice. Francie zakázala v roce 2010 jako první země nošení šátků a závojů zakrývajících obličej na veřejnosti. Na školách platí zákaz nošení náboženských symbolů od roku 2004.
Rozhodnutí je kontroverzní
Zákaz se vztahuje spravedlivě na všechna náboženství. Ve třídách nesmějí studenti nosit hidžáby, jarmulky či velké kříže. Abája je svrchní ženský oděv hlavně tmavé barvy zakrývající celé tělo. V některých případech má zdobené rukávy.
Šátek zakrývající obličej kromě očí se nazývá nikáb a šaty zakrývající celé tělo od hlavy i přes oči jsou burka. Na rozdíl od těchto oděvů zůstala abája dlouho v „šedé zóně“ nepovšimnuta.
Nařízení odsoudila levicová politička Clémentine Autain. Označila jej za dohled nad tím, co si kdo obléká. Podle ní jedná Attal protiústavně a podkopává francouzské sekulární hodnoty v rámci obsedantního odmítání muslimů, píše France 24.
Francouzská rada muslimské víry (Conseil Français du Culte Musulman, CFCM), národní orgán sdružující muslimské asociace v zemi, uvedla, že samotný oděv není náboženským symbolem. Francie zpřísnila sekulární politiku v roce 2020.
Tehdy čečenský uprchlík uřízl hlavu učiteli Samuelovi Patymu poté, co ukázal svým žákům karikatury Mohameda. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil tento čin za teroristický, v zemi propukly protesty na podporu svobody slova.