Francouzský soud dnes uznal šéfku krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Pen vinnou v procesu, kde byla s dalšími asi dvěma desítkami lidí obviněna ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Informovaly o tom světové agentury, které už dříve uvedly, že na rozhodnutí soudu bude záviset bezprostřední politická budoucnost Le Pen včetně její účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soud ale zatím podle agentury AP neuvedl, jaký bude trest. Politička vinu odmítá.
Obžaloba požadovala pro Le Pen pětiletý zákaz výkonu volených funkcí, v případě uznání viny jí hrozí i vězení. Šestapadesátileté političce hrozí i to, že nebude moci kandidovat v nadcházejících prezidentských volbách, které jsou v plánu za dva roky. Le Pen, která už na prezidentku Francie kandidovala neúspěšně třikrát, dříve uvedla, že se o úřad hlavy státu hodlá opět ucházet. Podle agentury Reuters krajně pravicová politička nyní v průzkumech pro nadcházející prezidentské volby vede.
French court finds far-right leader Marine Le Pen and eight others guilty of European Union funds embezzlement, raising questions about her political future, including her eligibility to run for president in 2027
— TRT World (@trtworld) March 31, 2025
🔗 https://t.co/V1JGaOkggu pic.twitter.com/MJlKmDvOip
Prokuratura obvinila Le Pen a asi dvě desítky dalších stranických osobností z toho, že mezi lety 2004 a 2016 platili zaměstnance své strany penězi, které byly určeny na financování asistentů v Evropském parlamentu (EP).
Kromě pětiletého zákazu výkonu volených funkcí a odnětí svobody požadovali státní zástupci pro Le Pen i pokutu 300.000 eur (asi 7,5 milionu Kč). Soud může žádost státních zástupců přijmout, upravit nebo ignorovat, napsala agentura Reuters.
Le Pen dnes po příjezdu k soudu podle agentury Reuters s novináři nemluvila. Už dříve prokurátory obvinila z toho, že usilují o její politickou smrt. „Soudci rozhodují o životě a smrti našeho hnutí,“ řekla politička nedělníku La Tribune Dimanche. Obžalovaní tvrdili, že peníze byly použity oprávněně a obvinění příliš úzce definují, co parlamentní asistenti dělají, napsala agentura Reuters.