Klimatický summit COP29 v Ázerbájdžánu se blíží ke svému konci, nedošlo přitom ke shodě na finální podobě návrhu dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích. Konference přitom končí dnes večer, vyjednavači tak mají na dosažení pokroku jen pár hodin. Informují o tom The National a Reuters.
Závěr letošní roku značně kontroverzního klimatického summitu OSN v Baku provází hořká pachuť. Ve čtvrtek vyvolal ostrou kritiku a pobouření dlouho očekávaný návrh dohody o financování chudých zemí ohrožených klimatickými změnami.
Ten je nejasný a podle serveru The National obsahuje místo konkrétních čísel pouze symbol „X“. Navíc nenabízí konkrétní závazek, ale dvě extrémní varianty bez jakéhokoli kompromisního řešení, což vyvolalo mezi delegáty frustraci.
Divisions and anger spilled into the open at the COP29 climate conference as the closing deadline approached with no consensus on a draft deal https://t.co/5YNT7dOzqd pic.twitter.com/0RKz7J3wUv
— Reuters (@Reuters) November 21, 2024
Chudé a zadlužené africké a ostrovní státy nejvíce ohrožené klimatickými změnami požadují alespoň jeden bilion dolarů ročně do roku 2030 a ekonomové potvrzují, že je skutečně nutné dosáhnout minimálně takto vysoké částky.
Většina financí by měla pocházet z grantů bohatých států zodpovědných za spalování fosilních paliv a globální oteplování. Zbytek by poskytl soukromý sektor prostřednictvím půjček nebo investicí. Tady se však jednání dostala do slepé uličky.
Bohaté státy se zdráhají poskytnout tak velkou finanční pomoc. Navrhují částku 200 až 300 miliard dolarů ročně. Zbytek by pokrylo zdanění fosilních paliv nebo investice soukromého sektoru. Bohaté státy požadují i zapojení Číny a petrostátů.
X jako symbol zkázy
Tyto země jsou však klasifikovány jako rozvojové, což znamená, že nemají povinnost přispívat. Čína nakonec souhlasila, že chudé státy podpoří, avšak pouze v případě dobrovolného, nikoli závazného přispívání.
Jednání navíc sabotuje Saúdská Arábie snažící se zvrátit závazky z loňského summitu COP28 v Dubaji tím, že jednání brzdí. Návrh dohody nicméně neobsahuje závazek o přechodu od fosilních paliv, což také vyvolalo pobouření.
Generální tajemník OSN António Guterres, jenž dorazil do Baku ze summitu největších ekonomik G20 v Brazílii, prohlásil, že „selhání není možné“. Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra označil návrh za „zcela nepřijatelný v současné podobě“.
„Tento symbol X místo jasného čísla ukazuje na neschopnost bohatých i rozvíjejících se ekonomik najít řešení. Bez pevného závazku hrozí, že se X stane symbolem vyhynutí pro ty nejzranitelnější,“ řekl Oscar Soria, ředitel think-tanku Common Initiative.
„Nic menšího než jeden bilion dolarů ročně v grantech nebude stačit k zajištění spravedlivé transformace. Bohaté státy musí přestat otálet a začít jednat. Tohle není charita, je čas splatit svůj dluh,“ prohlásil Josepha Sikulua z organizace 350.org.
Vyjednavači se intenzivně snaží najít shodu. Podle agentury Reuters se očekává, že se jednání protáhnou.