Je to seznam, na který všichni čekali, bez 9,7 milionu redigovaných jmen zákazníků. Ale 116stránkový seznam věřitelů FTX, v němž jsou uvedeny společnosti jako Netflix a Apple, přesto podává ucelený obraz o dosahu nyní zkrachovalého kryptoměnového podniku a dopadu jeho kolapsu. Informovaly o tom servery Coindesk a CNN.
FTX dluží peníze mimo jiné mediálním společnostem, univerzitám, leteckým společnostem a charitativním organizacím, vyplývá ze středečního soudního spisu. Dokument podali právníci společnosti v rámci konkurzního řízení u amerického konkurzního soudu v Delaware. Napsal o tom server Coindesk.
Soudce John Dorsey, který na řízení dohlíží, na slyšení na začátku ledna povolil, aby jména jednotlivých věřitelů zůstala po dobu tří měsíců zapečetěna. Vyžádal si ale od právníků FTX seznam institucí, které do společnosti investovaly.
FTX Owes Money To Every Major Tech Company, Including Google, Meta, Amazon And Apple: by @SarahNEmerson https://t.co/QOk44L1LG1
— Forbes Crypto (@ForbesCrypto) January 26, 2023
Na seznamu jsou uvedeny mediální společnosti jako Wall Street Journal, Fortune, Fox Broadcasting a CoinDesk. Dále také velké kryptoměnové firmy, jako jsou burzy Coinbase a Binance.
Jak poznamenal server CNN seznam obsahuje také například finanční giganty Goldman Sachs nebo JPMorgan. Na seznamu jsou také technologické společnosti jako Google a Meta.
V dokumentu byly uvedeny také letecké společnosti American Airlines Group, Spirit Airlines a Southwest Airlines. Potom také Stanfordova univerzita – kde rodiče zakladatele FTX Sama Bankmana-Frieda pracují jako profesoři – a univerzitní spořitelna.
Na seznamu je jako věřitel uvedena také charitativní organizace Gisele Bundchen Charitable Giving. Brazilská supermodelka a její tehdejší manžel Tom Brady byli známí tím, že do společnosti investovali. Dokonce se objevili v její reklamě během Super Bowlu.
Částky nejsou známé
V dokumentu není uvedena částka, která každému z věřitelů náleží, ale společnost již dříve odhalila, že svým 50 největším věřitelům dluží přibližně 3,1 miliardy dolarů. Z dříve odhadovaného milionu věřitelů FTX byly dvě největší jednotlivé pohledávky ve výši 226 milionů a 203 milionů dolarů.
Bankman-Fried se přiznal k obvinění z podvodu, které proti němu vznesly americké regulační orgány v New Yorku. Krach FTX poškodil krypto trhy i pověst odvětví, protože regulační orgány nyní požadují nastavení dalších ochranných zábran na ochranu před poškozením investorů a rizikem nákazy. FTX v listopadu vyhlásila v Delaware bankrot podle kapitoly 11.