Čínský prezident Si Ťin-pching závěrem G20 zkritizoval kanadského premiéra Justina Trudeaua za únik podrobností z jejich jednání na summitu do médií. Neobvyklý rozhovor natočili novináři. Informovala o tom stanice BBC a deník The Guardian.
Čínský prezident Si Ťin-pching závěrem summitu GO20 pokáral kanadského premiéra Justina Trudeaua za únik podrobností o jejich předchozím jednání do médií.
Si Ťin-pching oznámil Trudeauovi prostřednictvím překladatele, že je to „nevhodné“ a obvinil jej z nedostatku „upřímnosti“. Podle serveru BBC News pravděpodobně narážel na diskuse mezi oběma politiky o čínské špionáži a vměšování do kanadských parlamentních voleb v roce 2019.
G20: Xi accuses Trudeau of leaks to media about China-Canada relations https://t.co/ZXw5gyOkgk
— BBC News (UK) (@BBCNews) November 16, 2022
Jedná se o vzácný okamžik vystupování čínského prezidenta natočeného novináři, jehož obraz čínská státní média obvykle pečlivě upravují.
„Všechno, o čem jsme diskutovali, uniklo do novin, a to není vhodné,“ stěžoval si podle deníku The Guardian Si Ťin-pching. Kanadský premiér se na něj usmál a pokýval hlavou: „V Kanadě věříme ve svobodný, otevřený a upřímný dialog a budeme v tom pokračovat.“
Napětí mezi Kanadou a Čínou
„Budeme se i nadále snažit konstruktivně spolupracovat, ale najdou se i věci, na kterých se neshodneme,“ pokračoval Trudeau. Než však dokončil myšlenku, čínský vůdce jej přerušil a požádal, aby nejprve „vytvořil podmínky“. Nakonec mu potřásl rukou a odešel.
Tato krátká výměna názorů zdůraznila napětí mezi Kanadou a Čínou trvající od zadržení výkonné ředitelky Huawei Technologies Meng Wanzhou v roce 2018. Wanzhou čelila obvinění z bankovních podvodů a klamání HSBC v otázkách obchodních jednání s Íránem ohledně telekomunikačních technologií.
Čína následně zatkla dva Kanaďany za špionáž. Minulý rok se všichni tři političtí vězni dostali v rámci dohody mezi oběma státy na svobodu. Vzájemné vztahy mezi Kanadou a Čínou však zůstaly na bodu mrazu.
Letos v červnu obvinila Kanada čínské piloty z provokací jejich monitorovacích letounů, které kontrolují dodržování sankcí uvalených na Severní Koreu. Čína pak obvinila Kanadu z toho samého.
Letos v lednu varovaly kanadské zpravodajské služby Ottawu před snahou Pekingu vměšovat se do parlamentních voleb v roce 2019 s cílem podkopat demokracii v zemi. Minulý týden upozornily na špionážní úsilí Číny zaměřené na Kanadu.
V pondělí zatkla Královská kanadská jízdní policie (RCMP) výzkumníka baterií pro elektrická vozidla u energetické společnosti Hydro-Québec Yueshenga Wanga. Wang podle obvinění ukradl obchodní tajemství firmy.