Skupina podvodníků zneužila solidaritu a důvěru tisíců lidí. Pod záminkou charitativní pomoci vybrali od více než 40 tisíc dárců přes 64 milionů korun. Za svůj čin jim hrozí až desetileté vězení.
V roce 2020 začal gang deseti lidí, složený ze sedmi mužů a tří žen, organizovat falešné charitativní sbírky. Podvodníci založili nadaci, která měla pomáhat nemocným a hendikepovaným. Lidem nabízeli možnost přispět na konkrétní případy, například na vozík pro postiženou dívku nebo rehabilitaci pro nemocného chlapce. Ve skutečnosti šlo o propracovaný systém, jak obohatit sebe. Dle informací serveru iRozhlas.cz podvodníci „založili call centra, zaměstnali operátory a využívali manipulativní metody, včetně emocionálního nátlaku.“
Skupina deseti podvodníků vybrala od více 40 tisíc lidí na údajnou charitu přes 64 milionů korun. Podle policie je to v Česku dosud nejrozsáhlejší případ podvodu postaveného na důvěře a solidaritě. Všem obviněným hrozí až 10leté vězení. https://t.co/ZSTy7ZYMHE
— iROZHLAS.cz (@iROZHLAScz) December 13, 2024
Gang působil velmi organizovaně. Získal databázi s milionem telefonních čísel, kterou používal k oslovování potenciálních dárců. Najatí operátoři kontaktovali stovky lidí denně, přičemž jen malá část oslovených nakonec souhlasila s objednáním „dárku“ na podporu údajné nadace. Jak informuje iDNES.cz, podvodníci nabízeli například svíčky nebo dřevěné andílky, prezentované jako produkty z chráněné dílny. Ve skutečnosti je kupovali za minimální náklady nebo vyráběli sami.
Podvodníci také měnili názvy nadací, aby vzbudili dojem serióznosti. Používali jména jako Nadační fond snů a nadějí nebo Happy Days Kids. Dle policie se snažili působit věrohodně pomocí profesionálně zpracovaných webových stránek a sociálních sítí. Část vybraných peněz skutečně darovali na charitu, aby zamaskovali svou trestnou činnost.
Podvodní skupina za dva a půl roku své činnosti vybrala přes 64 milionů korun. Většinu z těchto peněz však poslala na netransparentní účty svých firem. Jak uvádí iRozhlas.cz, zaměstnanci call center byli placeni podle počtu lidí, které přesvědčili k objednání balíčků. „S vidinou vysokého výdělku neváhali používat psychický nátlak,“ uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová.
Policie vyzývá veřejnost k obezřetnosti. Doporučuje si předem ověřovat, komu lidé své peníze darují. Tento apel se netýká jen telefonických sbírek, ale také těch na ulici, internetu nebo sociálních sítích. Jak shrnuje iDNES.cz, jde o „nejrozsáhlejší podvod postavený na důvěře a solidaritě, který kdy česká policie vyšetřovala.“