Generál Oleksandr Syrskij, nový vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil, je považován za klíčovou postavu obrany Kyjeva a dalších vojenských operací. Jeho původ, vzdělání a vliv na reformu ukrajinské armády naznačují, jakým způsobem může ovlivnit budoucí směřování ukrajinských sil.
Generál Oleksandr Syrskyi se narodil v roce 1965 ve vesnici v ruské Vladimirské oblasti. S vyznamenáním absolvoval moskevskou Vyšší kombinovanou velitelskou školu a ve vojenském vzdělání pokračoval na Ukrajině. Jeho kariéra v ukrajinských ozbrojených silách začala v prvních letech ukrajinské nezávislosti, kdy s výborným prospěchem absolvoval Akademii ozbrojených sil Ukrajiny a Akademii národní obrany Ukrajiny.
Od počátku své kariéry Syrskyj postupně přebíral stále významnější úkoly, od velitele čety až po klíčové postavení v průběhu protiteroristické operace ATO, později jako vrchní velitel pozemních sil během celé ruské invaze. V devadesátých letech velel jedné z brigád 6. divize Národní gardy Ukrajiny v Chuhujivu. Později se stal velitelem 72. samostatné mechanizované brigády v Bílé Cerkvi.
Dokázal ubrániť Kyjev, ale hovoria mu aj mäsiar. Ako prekvapí nástupca Zalužného?: Je skôr zo sovietskej starej školy. Ukrajinské ozbrojené sily už vedie generál #OlexanderSyrskyj, ktorý vystriedal generála Valerija Zalužného. https://t.co/6q7uvY2Ke0 pic.twitter.com/6GKxz74k7x
— Pravda.sk (@Pravdask) February 10, 2024
Před Revolucí důstojnosti byl Syrskij, tehdejší první zástupce vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil, klíčovou postavou při prohlubování spolupráce mezi NATO a Ukrajinou. Dohlížel také na připravované vojenské reformy. Podílel se na vypracování strategie přechodu ozbrojených sil Ukrajiny na alianční standardy.
Po útěku bývalého prezidenta Viktora Janukovyče z Ukrajiny, anexi Krymu a ruské invazi na Donbas na počátku roku 2014, Syrskyj zaujal pozici náčelníka štábu Protiteroristické organizace (ATO). Tu ukrajinská vláda nazývala frontovou linií proti donbaským loutkovým autoritám. Generál měl možnost studovat nepřítele v bojových podmínkách. Syrskyj byl jedním z klíčových ukrajinských velitelů během nejtěžších bitev o předmostí u Debalceve v lednu a únoru 2015. V té době vedl ukrajinské jednotky během bojů ve Vuhlehirsku, obci Ridkodub a při pokusu o znovuzískání Lohvynova. Také koordinoval skupinu Bars, která kryla stažení ukrajinských vojsk z města Debalceve. Za účast v těchto bitvách byl Syrskyj vyznamenán Řádem Bohdana Chmelnického třetího stupně, uvedl deník The Kyiv Independent.
Syrskij se aktivně podílel na obraně Ukrajiny před ruskými okupanty nejen v období nejintenzivnějších bojů, ale po celých osm let předcházejících ruské invazi.
V letech 2016-2019 byl Syrskyj vedoucím několika vysokých útvarů, včetně Společného operačního velitelství ozbrojených sil Ukrajiny (dvakrát v různých obdobích) a velitelem ATO a Operace společných sil (JFO) v Luhanské a Doněcké oblasti.
Jako velitel pozemních sil Syrskij pokračoval v reformách, které nakonec pomohly ukrajinské armádě být na bojišti pružnější a postupovat mnohem více než její ruské protějšky. Tyto reformy zahrnovaly transformaci vojenských velitelských a řídicích orgánů v pozemních silách. „Došlo k oddělení funkcí formování, výcviku, rozvoje vojsk, technického vybavení a komplexní podpory od funkcí velení a řízení,“ konstatoval podle serveru The New Voice of Ukraine Syrskyj.
Syrskyj sehrál klíčovou roli v obraně Kyjeva na jaře 2022. Rusko údajně plánovalo dobýt Kyjev „za tři dny“, ale místo toho se po více než měsíční bitvě, která způsobila těžké ztráty, stáhlo. Syrskyj za úspěšnou obranu Kyjeva obdržel Řád Bohdana Chmelnického druhé třídy a 5. dubna 2022 mu byl udělen titul Hrdina Ukrajiny, píše server Pravda.sk.
Syrskyj také plánoval protiofenzivní operace v Charkově a Lymanu na podzim 2022. Jako součást charkovské operace byla osvobozena města jako Izyum, Balaklija a Kupjansk. Později byly v Doněcké oblasti osvobozeny také Lyman a Svjatohirsk.
Očekává se, že Syrskij jako vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny v nadcházejících dnech představí nové vedení ozbrojených sil.