Wen-čou (Čína) 24. listopadu 2023 (PROTEXT/PRNewswire) – Čínou předložená iniciativa Nové Hedvábné stezky (Belt and Road Initiative, BRI) naplnila vizi „propojení srdcí“ a je cestou ke společnému rozvoji, uvedlo ve středu několik velvyslanců a úředníků z partnerských zemí BRI v rámci kulatého stolu, který se konal ve Fu-čou ve východočínské provincii Fu-ťien.
„BRI přinesla změny v myšlení světa,“ řekl velvyslanec Nepálu v Číně Bishnu Pukar Shrestha s poznamenal, že iniciativa se zaměřuje na propojení nejen v oblasti dopravy, ale také v myslích a srdcích lidí.
„Tato vize a koncepce se nyní staly dosažitelnými,“ dodává Shrestha. Nepál z programu BRI hodně vytěžil a najdeme zde řadu projektů, včetně např. železnic a silnic, které dodaly dynamiku vzájemné spolupráci a umožnily zemi další rozvoj, vysvětlil.
Shrestha to uvedl během kulatého stolu na konferenci Globální obchodní komory a asociace Nové Hedvábné stezky, která je první mezinárodní platformou pro spolupráci a výměnu na světě, jejímiž hlavními účastníky jsou obchodní komory, průmyslové asociace a další společenské organizace. Cílem této každoroční události je využít zdroje obchodních komor pro další rozvoj spolupráce v rámci BRI a zabývat se novými možnostmi mezinárodní spolupráce.
„BRI nabízí příležitost dnešnímu propojenému světu – a potenciál této iniciativy je neomezený,“ řekl během kulatého stolu somálský velvyslanec v Číně Awale Ali Kullane a poznamenal, že pandemie covid-19 tento proces sice zpomalila, zároveň však poukázala na význam této globální iniciativy.
Kadirkamu Kandasamy Yoganaadan, chargé d’affaires srílanského velvyslanectví v Číně, vyjmenoval řadu projektů výstavby infrastruktury v rámci BRI, včetně přístavů, letišť a rychlostních silnic. Jako příklad Yoganaadan uvedl projekt přístavu Kolombo, který je podle něj budován na základech moderního udržitelného designu a koncepci chytrých měst, přičemž poskytuje investiční příležitosti v oblasti IT průmyslu, finančních služeb a lodní logistiky.
Ahmed Chouaib, chargé d’affaires mise Ligy arabských států v Pekingu, uvedl, že arabské země zapojené do BRI jsou ve vztahu k Číně velmi aktivní. Iniciativa podle něj reprezentuje sílu mezinárodní spolupráce a vzájemného propojení, které překračuje hranice států a etnik.
Chouaib dále poznamenal, že nedílnou součástí BRI se stalo také prohlubování mezilidské komunikace Číny a arabských zemí, doplněné o spolupráci v oblasti kultury, cestovního ruchu a umění.
BRI je symbolem jednoty mezi Čínou a arabskými zeměmi. Kromě budování silnic a mostů může také vytvořit lépe propojenou, prosperující a harmonickou spolupráci, dodal Chouaib.
KONTAKT: Yu Zhang, zhangyu@huanqiu.com
PROTEXT